Az amerikai Betegség-ellenőrzési és Megelőzési Centrum munkatársai szerint a toxoplazmózis a leggyakoribb kiváltó oka az ételfertőzéses haláleseteknek.
Mit kell tudni a toxoplasma gondiiról?
A toxoplazmózis (toxoplasmosis) egy parazita-fertőzés, amit a Toxoplasma gondii nevű protiszta okoz. Az élősködő a meleg vérű állatokat fertőzi, többek között az embert. A parazita legfontosabb forrása a szennyezett, nem eléggé főzött élelmiszer. A kórokozó számára a macskák jelentnek gazdaszervezetet, és terjedés az állatok ürülékével történik. Mindazonáltal az emberre való átvitel kivédhető, például az alom gyakori cserélésével, tisztán tartásával.
Becslések szerint az Egyesült Államok lakosságának ötöde tünetmentes hordozó, valódi betegség csak kevesekben alakul ki, főként a meggyengült immunrendszer növeli a kockázatot. Azonban terhes anya fertőződése esetén igen nagy eséllyel alakul ki a magzatban fejlődési rendellenesség.
A kezelés új lehetőségei
A oldalain bemutatott tanulmány a GCN5b nevű molekulára fókuszált, melyről megállapították, hogy alapvető a parazita szaporodása szempontjából: az enzim gátlásával kezelni lehet a fertőzést. A mélyebb vizsgálat feltérképezte, hogy a GCN5b milyen gének be- és kikapcsolásában játszik szerepet. A molekula normálisan a DNS-hez kötődik, és a komplexet gátolva nem jön létre a kettőződés. A módszer előnyét az adja, hogy az emberi sejtekben nincs jelen a GCN5b, így a mellékhatások kockázata csökkenthető.
Ugyanakkor a malária kórokozója, a plasmodium szintén ugyanezt a mechanizmust alkalmazza, így célzott terápia lehetősége az ilyen fertőzések esetén is felmerül.