Az úgynevezett Hendra-vírus régóta ismert a virológusok körében. Denevérek terjesztik, és korábban megfigyelték, hogy lovakat és embereket is képes halálosan fertőzni. A most felfedezett variánst repülő rókákban azonosították. Nyugtalanító, hogy az új mutáció annak ellenére ölt meg egy lovat, hogy a korábban ismert vírusra negatív lett az állat tesztje.
Kutatók szerint mindez azért lehet veszélyes az emberre, mert azt jelzi, hogy az új vírus könnyen képes fajugrást végrehajtani, és sokkal agresszívebb lehet, mint a korábbi változatok. Így nem lehet kizárni azt, hogy a mutáció - lovakról, denevérekről, repülő rókákról átkerülve - embereket is könnyebben és súlyosabban fertőz. Noha a Hendra-vírus, illetve az új mutációja egyelőre csak Ausztráliára korlátozódik, kutatók attól tartanak, hogy a variáns nem fog megállni az országhatárnál.
A vírus tünetei különböző súlyosságúak a klasszikus influenzaszerű tünetektől a halálos légúti és idegrendszeri megbetegedésekig. Kezelése intenzív terápiát igényel, jelenleg vizsgálják a monoklonális antitest terápiákat. Jelenleg a vírus elleni leghatékonyabb védekezés egy állatvakcina, amely megakadályozza a lovakon keresztül történő terjedést. Utóbbi a leggyakoribb útja az ember megfertőzésének.
A kutatók arról számoltak be, hogy a ló tesztje egészen addig negatív volt, amíg egy új, HeV-g2 nevű változatra frissített teszt pozitív eredményt nem mutatott. A variáns 99 százalékos hasonlóságot mutatott a szürkefejű repülő rókában talált mutációval. Vagyis a vírus fajok közötti ugrást hajtott végre. A vizsgálat azt is kimutatta, hogy az új variáns földrajzilag sokkal elterjedtebb Ausztráliában, mint a korábbi verzió.
A kutatók reményei szerint hamarosan egy átfogóbb diagnosztikai rendszert állítanak fel a Hendra-vírus változatai elterjedésének nyomon követésére. Mindezt a vírus halálos volta és az emberre való könnyű átterjedés lehetősége indokolja, írta az IFL Science.