A Zika-járvány 2015 áprilisában robbant ki Brazíliában, hat hónappal ezután pedig szokatlanul sok mikrokefáliás csecsemő született. 2016 januárjában a brazil egészségügyi minisztérium 3174 ilyen gyermekről számolt be. Rubens Belfort Jr. és társai, a Federal University of São Paulo kutatói 29 olyan mikrokefáliás gyermeket vizsgáltak, akik Zika-fertőzéssel születtek. A 29 anya közül 23-an tapasztalták a vírus tüneteit a terhesség alatt: kiütéseket, lázat, ízületi fájdalmakat, fejfájást és viszketést. A 23 nő közül 18-an a terhesség első trimeszterében tapasztalták mindezeket.
A látószervek rendellenességét a 29 mikrokefáliás gyermek közül tíznél tapasztalták: közülük hétnek mindkét szemén találtak problémákat és szemészeti elváltozásokat: főként a retina pigmentfoltozódását, illetve chorioretinális sorvadást. Nyolc szemben ezek mellett szemidegi elváltozásokat is tapasztaltak.
A megállapítás, miszerint a chorioretinális hegesedést és más, szemmel kapcsolatos rendellenességeket a mikrokefália okozza, nem igazán tényszerű, inkább csak vélelmezett – reagáltak amerikai szakértők. Lee M. Jampol és Debra A. Goldstein, a Northwestern University Feinberg School of Medicine szakértői szerint a vírus kitörésének idején nem volt még döntő értékű szerológiai teszt, a mikrokefáliának pedig más okai is vannak a Zika-víruson kívül.
Forrás: Science Daily