A kórokozó egy úgynevezett flavivírus, a fertőzés pedig sokszor teljesen tünetmentes. Ha jelentkeznek panaszok, azok többnyire enyhe láz, izom- és ízületi fájdalmak lehetnek, a betegek különösebb kezelést nem igényelnek. A fertőzés problémát csak amiatt okoz, mert a terhesség idején a magzatot komolyan károsítja, mikrokefáliát, tehát kisfejűséget okoz, ami azt jelenti, hogy a kicsik agyállománya alig fejlődik ki. Ritkán idegrendszeri, többnyire alsó végtagi átmeneti bénulások is kialakulhatnak miatta.
Egyedül az biztos, hogy a betegség az amerikai kontinensen Brazíliában tűnt föl először, még 2014-ben, onnan indult el fölfelé, és tulajdonképpen Mexikóig érinti az egész amerikai kontinenst. Emellett elvétve előfordul Közép-Afrikában (itt már 1940-es évek óta tudnak a jelenlétéről), főleg Nigériában és Ugandában, Ázsiában pedig jelenleg nagyrészt Thaiföldön ismert a jelenléte.
A zikavírus okai
A fertőzés kiváltó oka a Zika-vírus, amely a flavivírusok csoportjába tartozik, tehát ugyanoda, ahova a tigrisszúnyogok , és egyiptomi csípőszúnyogok, amelyek nálunk nem jellemzőek.
A Zika-vírus tünetei
A fertőzés tünetei rövid, néhány napos lappangási idő után jelennek meg. A betegség hőemelkedéssel, lázzal, izom- és ízületi fájdalommal jár. Jellemző rá a szemvörösödéssel járó kötőhártya-gyulladás , valamint a szem mögött jelentkező fájdalom, időnként pedig bőrkiütés is megfigyelhető. A fertőzés terhesség idején már súlyos problémát okoz, annak teljes ideje alatt veszélyt jelent a magzatra nézve - ráadásul nem olyat, mint az influenza, amelynél tényleges kockázata inkább csak a magas láznak van.
A betegség teljes leírásáért kattintson a Betegséglexikon Zika-vírus szócikkére.