Hogyan nyaraljunk allergiásként?

Nem mindegy, hogy a nyaralás az allergiáról vagy a pihenésről szól. Hogy tényleg kisimultan érkezzünk vissza a vakációból, meg kell tanulnunk allergiásként is alkalmazkodni a kihívásokhoz, körülményekhez. A csomagolástól a hazaérkezésig.

Nem mindegy, hogy a nyaralás az allergiáról vagy a pihenésről szól. Az alábbiakban hasznos tippeket adunk a vakációra allergiásoknak.

Utazás előtt

- Utazásunk tervezésekor nézzünk rá a pollennaptárra : azonnal megtudhatjuk, mely időszakban, mely területeken jellemző a magas pollenkoncentráció az országban.

- Ha tehetjük, válasszunk tengerparti vagy hegyvidéki úti célt: a sós levegő és a hegyvidéki klíma ugyanis ideális az allergiásoknak.

- Úti patikánk részeként allergiaellenes készítményt is csomagoljunk! Az antihisztamin tartalmú gyógyszerek szedésével csökkenthetjük a kellemetlen allergiás tüneteket.

Úton

- Repüléskor számoljanak az allergiás náthások a változó nyomásviszonyokkal is. A légnyomásesés következtében a zárt testüregekben túlnyomás jön létre. A középfülben fellépő nyomásemelkedés eredményeként dobhártyafeszülés, középfülgyulladás, sőt súlyos esetben – ha a fülkürt működési zavara miatt elmarad a nyomáskiegyenlítés (légtelenítés) – akár dobhártya-perforáció is kialakulhat. Az allergiás rhinitises betegek ezért orrnyálkahártya-gyulladás, ödema kezelésére használják beállított gyógyszereiket. Dugult orral nem lehet "légteleníteni"!

- Ha autóval vágunk neki, mindig húzzuk fel az ablakot! A légkondicionáló berendezést belső keringtetéssel használjuk! Ezt indulás előtt 10 perccel érdemes elindítunk nyitott ablaknál, hogy a rendszerben rekedt pollenektől megszabaduljunk.

- Hasonló a helyzet a vonattal is: a lehúzott ablakú vagonok az allergiások legnagyobb ellenségei! Lehet, hogy nem csak a meleg, de a megnövekedett pollenkoncentráció miatt is érdemes pénzt áldozni egy légkondicionált, helyjegyes vonatra.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

- Az allergiásoknak a legjobb időpontok útra kelésre a kora reggeli vagy a késő esti órák, mivel a légszennyezettségi adatok ilyenkor a legkedvezőbbek.

Ha autóval utazunk, menet közben húzzuk fel az ablakokat
Ha autóval utazunk, menet közben húzzuk fel az ablakokat. Fotó: Getty Images

A szállás

- Szállásunkat tekintve jó döntés lehet olyan nemdohányzó szobát kivennünk, ahol van légkondicionáló, beépített pollenszűrővel.

- Amennyiben befér csomagunkba az allergénmentes ágynemű, inkább magunk vigyük, bár kétségtelen, hogy bizonyos szálláshelyeken már ügyelnek erre – néhol akár speciális antiallergén szobát is bérelhetünk.

Szabadidő

- Reggel 6 és 12 óra között a legmagasabb a pollenkoncentráció: igyekezzünk a nap másik felében szabad levegőn tartózkodni, sportolni.

- Viseljünk napszemüveget szemünk védelmében!

- A kinti programok, városnézés és sportolás után öltözékünket ne vigyük a szállásra, gondosan zuhanyozzunk le, illetve mossunk hajat!

Étkezés

- Kerüljük a magas hisztamintartalmú ételeket! A halak, a tenger gyümölcsei, az alkohol és az érett sajtok mellett érdemes kerülni a következőket is: citrusfélék, mogyoró, csokoládé, érlelt húsféleségek, bab, borsó, lencse, mák , paradicsom, spenót, savanyú káposzta, szója.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra