Ha megtaláltuk a számunkra tökéletes hallókészüléket, nyilván már csak azt szeretnénk, ha minél tovább jól működne, ez pedig gondos ápolással nem teljesíthetetlen kívánság.
A hallókészülék tisztítása
A hallókészülék tisztítása egy gyorsan megtanulható, egyszerű folyamat. A készülék megfelelő működéséhez elengedhetetlen, hogy napi szinten tisztán tartsuk és ápoljuk azt. A tisztítás során ügyeljen arra, hogy, semmi esetre sem kerüljön folyadék a mikrofonba vagy a hangszóró nyílásokba. Rendszeres tisztítás csökkenti a bőrirritáció kialakulásának veszélyét. A fülillesztékbe és a szellőzőfuratokba került fülváladék rontja a hallást.
Legjobb, ha nem vizes helyiségben végezzük a hallókészülék tisztítását. Manapság már speciális, hallókészülékekhez kifejlesztett tisztítószerek léteznek, melyekkel valóban könnyű és gyors a tisztítási folyamat. Létezik tisztító kendő, mely napi szinten használható, antibakteriális, hatékonyan távolítja el a fülváladékot, és mivel egyesével van csomagolva, kis tasakokban, így útközben is könnyűszerrel használhatjuk őket, ha szükséges.
Szintén kényelmes használatot jelent a tisztító stift, mely gyorsan elpárolgó habot fúj ki: a tisztítást ebben az esetben is az illeszték cső eltávolításával kezdjük. Nyomjuk meg a stiftet háromszor, majd dörzsöljük át a készüléket a habbal. Várjuk meg, amíg a tisztítószer elpárolog.
A hallókészülék szárítása
A hallókészülék szárítását naponta, általában éjszaka érdemes elvégezni. A hallókészülék szárítása történhet speciális szárító tégelyben vagy elektromos dobozban. Ezekről a Hallásközpontokban részletes felvilágítást adnak, illetve használatuk előtt mindenképpen tanulmányozzuk át a használati utasítást.
A fülilleszték tisztítása
A fülilleszték tisztításához speciális eszközöket is használhatunk. Mivel az illesztéken nincsenek mechanikus alkatrészek, ezért a hallókészülék többi részétől külön is ápolhatjuk azt. A rendszeres tisztítás csökkenti a bőrirritácó kialakulásának veszélyét. A fül illesztékbe és a szellőzőfuratokba került fülváladék rontja a hallást. A tisztító tégely és a tisztító tabletták arra valók, hogy a fülilleszték minél tovább jó állapotban maradjon. A fülilleszték szárítását kézi pumpával vagy levegő spray-vel is végezhetjük, mindkettő rendkívül hatékony.
A hallókészülék elem helyes használata
A hallókészülék elem rendeltetésszerű használata körültekintést igényel. Az elemek élettartama sarkalatos pont, hiszen sokszor azért nem tartanak ki a gyártó által ígért időtartamig, mert azokat nem szabályszerűen használják.
Hallókészülék elemek helyes használatára figyelni kell (Fotó: Europress)
A hallókészülék elem beszerzése
A hallókészülékek különböző méretű gombelemekkel működnek. A készülék tökéletes működéséhez elengedhetetlen, hogy kizárólag erre a célra gyártott, speciális hallókészülék elemet használjon! Vásárláskor minden esetben ellenőrizze az elemek szavatossági idejét. A lejárat idejét a csomagoláson kötelező feltüntetni.
Meddig jók a hallókészülék-elemek?
- ez nagyban függ attól, hogy a készülék naponta hány órát üzemel
- attól is függ, hogy milyen típusú, mekkora tudású készülékről van szó
- a 10-es elem: kb. 3-6 napig tart
- a 312-es, 13-as és 675-ös elem: kb 1,5-2 hét
Az elem behelyezése a készülékbe
A hallókészülék tartós eleme úgynevezett cink-levegő elem. Mielőtt az elemet elkezdjük használni, távolítsuk el azok védőfóliáját, és hagyjuk, hogy pár percig érintkezzenek a levegővel. Így az elemben lévő cinket a levegő oxigéntartalma aktiválni tudja a kis légzőnyílásokon keresztül. Jó, ha megvárjuk, míg ez a vegyi folyamat beindul, mert így az elem élettartama hosszabb lesz, és a hallókészüléket sem terheli meg.
Lefekvés előtt, illetve olyankor, amikor hosszabb ideig nem lesz szüksége hallókészülékére, mert nem fogja használni, kapcsolja ki a szerkezetet, illetve nyissa ki az elemtartót. Ha erre figyel, az elem sokkal hosszabb élettartamú lesz, hiszen nem fogja feleslegesen működtetni a készüléket. Úgy tároljuk az elemeket, hogy ne érjenek össze, mert ez az elemek kimerüléséhez vezethet: inkább tartsuk őket eredeti csomagolásukban.
Még véletlenül se tároljuk őket hűtőszekrényben, mert így az - élettartamuk más típusú elemekkel szemben - csökkenni fog. A hallókészülékeket működtető elemek nem tölthetőek, lemerülés után cseréljük őket. A modernebb hallókészülékek hangjelzéssel figyelmeztetik is viselőjüket ezen művelet szükségességére. Mivel a használt elem erősen környezetszennyező, veszélyes hulladéknak minősül, ne dobjuk a háztartási hulladék közé, hanem adjuk le őket a megfelelő helyen: veszélyes hulladékgyűjtő udvarokban vagy a Hallásközpontokban .