Ha sokáig marad víz a hallójáratban, annak egészségünk láthatja kárát. A fülkürt hurutos megbetegedésére utalhat a dugulásérzet, viszketés, kipirosodás, duzzanat. A gyulladás folytán a fülkürt orrgarati nyílása beszűkülhet, akár el is záródhat. Ilyenkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni, aki antibiotikumos fülcseppet ír fel. Az is árulkodó tünet, hogy ha nyomást gyakorolunk a fülkörnyékre vagy meghúzzuk a fülcimpánkat, akkor fájdalmat érzünk a fülben, írja a Woman's Health .
Nem javasolt házilag eltávolítani a fülkürtben maradt vizet vagy a képződő folyadékot, testnedveket. Különösen nem szabad fülpiszkálóval, hajcsattal és hasonlókkal próbálkozni, mert ezzel felsérthetjük a dobhártyát vagy letörhetünk a hallócsontokból, ami hallássérüléshez vezethet. A legjobb módszer a megelőzés, vagyis lehetőleg figyeljünk arra, hogy ne menjen víz a fülünkbe. Ebben speciális, úszáshoz való füldugók lehetnek segítségünkre.
Hogyan távolítsuk el a vizet?
Házilag a legjobb módszer a víz eltávolítására, ha denaturált szesz és desztillált fehér ecet fele-fele arányú keverékét pipettával csepegtetjük a fülünkbe. Ezután várjunk 30 másodpercet, majd döntsük oldalra a fejünket, hogy a folyadék kifolyhasson belőle. Óvatosan meg is ütögethetjük a halántékunkat a tenyerünkkel.
Fontos, hogy fürdés, úszás után alaposan szárítsuk meg a fület, és próbáljuk meg kirázni belőle a vizet oldalra irányuló mozdulatokkal. Akár hajszárítóval is belefújhatunk a legalacsonyabb fokozatra, illetve hőmérsékletűre állítva. Zuhanyzás, hajmosás előtt akár vattapamaccsal is bedugaszolhatjuk a füleinket.
Ha a probléma továbbra is fennáll, segíthetnek a speciális patikai fülcseppek, de a legjobb, ha orvoshoz fordulunk, aki villámgyorsan és fájdalommentesen megoldja a problémát. Emellett fültisztítást is végez, amellyel eltávolítja a felesleges váladékot és lerakódott piszkot a hallójáratból és a fülkagylóból.