A globális lakosság hetede a hallássérültek csoportjába sorolható. Da hasonlóan aggasztó adat az is, hogy a gyermekek háromnegyede már az ötödik születésnapja előtt átesik egy vagy több fülgyulladáson, amit ha elhanyagolnak, az krónikus hallásproblémákhoz, siketséghez, vagy akár életveszélyes komplikációkhoz is vezethet.
Sokszor túl későn veszik észre
A hallásproblémákat sajnos gyakran nem diagnosztizálják időben, számos országban pedig elegendő fül-orr-gégész szakorvos sincs a feladat ellátásához – mondta Shelly Chadha, a WHO halláskárosodás elleni osztályának munkatársa. A WHO ezért a háziorvosok és a kórházi személyzet képzésére helyezné a hangsúlyt a hallásproblémák rutinszerű tesztelése érdekében.
Kipróbáltuk az applikációt
Az alkalmazást innen töltheted le okostelefonodra. A teszt elvégzése előtt az alkalmazás megkér, hogy keress egy viszonylag csendes helyet, ahol nem nagy az alapzaj. Ha készen állsz, 23 hangfájlt kell meghallhatnod, és mindegyiknél be kell írnod, hogy mit hallottál. A lényeg, hogy különböző mértékű zajból kell kihallanod minden esetben 3 angolul bemondott számot, majd megadni, melyik számok voltak ezek. Ha nem vagy biztosak benne, hogy mit hallottál, akkor jobb híján tippelned kell.
A végén pedig megkapod az értékelést is. Ha 70 pont feletti pontszámot értél el, akkor jónak számít, de még 50 és 70 között elfogadhatónak nevezhető a hallásod. Ha viszont csak 50 pontnál kevesebbet sikerült összeszedned, akkor elképzelhető, hogy már valamilyen mértékű hallásvesztéssel küzdesz – vagyis jobban tennéd, ha felkeresnél egy szakembert.