Mi a különbség a bakteriális és a gombás fülgyulladás között?
A fül helytelen tisztítása okozta hámsérülés, a nedves közeg és a vizes fület érő huzat könnyen fülgyulladást okoz és kiváló körülményeket teremt a gombák elszaporodásának. - Gombás fertőzés esetén a tünetek hasonlíthatnak a külső hallójárat gyulladáshoz, ám a szakorvos mikroszkopikus vizsgálattal könnyedén kiderítheti, hogy a panaszokat baktérium vagy gomba okozza-e. Mivel a gombás fertőzés fájdalmas és kezelése hosszadalmas, ezért már az első tünetek jelentkezésekor érdemes felkeresni fül-orr-gégészt, hogy minél hamarabb elkezdődhessen a szakszerű kezelés - mondta dr. Székely Éva, a Budai Egészségközpont fül-orr-gégész szakorvosa.
Tünetek és gyógykezelés
A fül gombás fertőzésének legfőbb tünetei az erős fülviszketés, a fülfájás, a fülzúgás, a füldugulás, a halláscsökkenés és a sárga vagy fehér színű váladékozás. A tünetek az intenzív viszketést kivéve nagyon hasonlítanak a bakteriális gyulladáshoz, ám a szakorvos mikroszkóppal könnyen észreveszi a fülben található spórákat és gombatelepeket.
Ezután következhet a gyógykezelés, amelynek első lépése a fül alapos megtisztítása. A tisztítás mellett legfontosabb a fül kiszárítása, hiszen száraz közegben a gombák elpusztulnak. Ha tiszta és száraz a fül, akkor elkezdődhet a gombaölő csepp használata, amely a betegség mértékétől függően több hétig is eltarthat.
Ha a fül egyszer gombával fertőződött, a betegség sajnos később is könnyedén újra kialakulhat. Éppen ezért érdemes megelőzni a megbetegedést. A doktornő szerint az alábbiakkal sokat tehetünk fülünk védelméért:
- Mindig tartsuk szárazon, fürdés és úszás után alaposan töröljük ki!
- Kerüljük a fültisztító pálcika használatát, ezzel ugyanis felsérthetjük a hallójárat hámrétegét, és ez kitűnő talajt nyújt a gombák elszaporodásához!
- Uszodában használjunk erre a célra kialakított füldugót!
Forrás: Budai Egészségközpont