Egy a hallást vizsgáló kutatócsoport vizsgálata
alapján a 12-34 éves korosztály negyede olyan hangerővel hallgat zenét, hogy az
már nem biztonságos – figyelmeztet a BMJ Global Health folyóirat új tanulmánya.
A kutatók ezért arra szólították fel a világ vezetőit, hogy sürgősen vezessenek
be olyan szabályozást, amely biztonságos hangerő alkalmazását határozza meg.
Egyszeri túl hangos zenehallgatás is egy életre fülzúgást okozhat
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint jelenleg 430 millió különböző korosztályhoz tartozó halláskárosodott ember él a Földön. A fiatalok azért vannak különösen veszélyben, mert ők használnak leggyakrabban fej- és fülhallgatót.
A nem biztonságos hangerejű zenehallgatás, akár rendszeres, akár egyszeri alkalommal történik, a hallórendszer fizikai károsodását okozhatja, ami átmeneti vagy állandó fülzúgást, sőt akár végleges halláscsökkenést okozhat.
Világszerte szabályozásra lenne szükség
A Dél-Karolinai Egyetem tudósai által vezetett kutatásban a 2000 és 2021 között készült, személyes zenehallgató eszközökkel és hangos zenés helyekkel kapcsolatos korábbi tanulmányokat vizsgálták. Harminchárom, több mint 19 ezer embert érintő tanulmányt elemeztek. A kutatók úgy becsülték, hogy minden második 12 és 34 év közötti fiatal lehet kitéve túl hangos zenének, ezáltal pedig potenciálisan veszélyeztetheti őket a halláskárosodás.
Eredményeik rávilágítanak arra, hogy a halláskárosodás megelőzése érdekében világszerte sürgősen szükség van a biztonságos hallgatási szokásokat ösztönző irányelvek bevezetésére – emelték ki a kutatók.