A szervezet adatai szerint mintegy 1,1 milliárd fiatal veszélyezteti hallását, mivel "túl sok zenét hallgatnak túl hangosan", emiatt a zenelejátszók, a koncertek, a szórakozóhelyek is veszélyt jelentenek számukra.
Jelenleg a 12-35 éves korosztályban mintegy 43 millió ember él halláskárosodással, ez a szám pedig csak emelkedni fog. Ebben a korosztályban ráadásul a gazdagabb és a közepes bevételű országok lakosságának fele van veszélynek kitéve, mivel ők sokkal hangosabban, sokkal több zenének vannak kitéve. Eközben további 40 százalékuk a klubokban és bárokban veszélyeztetik a hallásukat .
A WHO jelentésében azt állítja, hogy a zenét halkabban kellene hallgatni és a zenelejátszókat lehetőleg csak napi egy órát kellene használni, ezzel a zajszennyezettség mértékét jelentősen lehetne csökkenteni. Krug szerint mindezt nem percre pontosan kell lemérni, de elég jó jelzés lehet azon fiataloknak, akik napi 10 órát töltenek mp3-lejátszójukkal. Ugyanakkor napi egy óra is sok, ha hangosan bömböltetik a zenelejátszót - minél hangosabb az abból áradó zene, annál gyorsabb károsítja a fület. A WHO szakértői úgy vélik: jó alapszabály lehet 60 százalékos hangerőre állítani készülékeinket.
A WHO egy táblázatot is készített, amelyből kiderül, hogy a különféle zajszinteknek , mennyi ideig tehetjük ki magunkat. Íme!
- 85 dB: egy átlagos autó zajszintje - nyolc óra
- 90 dB: fűnyíró - 2 és fél óra
- 95 dB: egy átlagos motorbicikli zajszintje - 47 perc
- 100 dB: autódudálás vagy a metró zaja - 15 perc
- 105 dB: mp3-lejátszó maximum hangerőn - 4 perc
- 115 dB: hangos rockkoncert - 28 másodperc
- 120 dB: vuvuzela vagy sziréna - 9 másodperc
A WHO szakértői azt javasolják, hogy hangos szórakozóhelyeken vagy koncerteken érdemes zajvédő fülillesztéket alkalmazni, "hallgatási szüneteket" beiktatni, valamint tanácsos távolabb állni a hangszóróktól. Tudják, hogy nem könnyű ezeknek a szabályoknak megfelelni - tették hozzá -, de az embereknek tudniuk kell arról, hogy milyen következménye is van bizonyos tettüknek. A szervezet szerint a szórakozóhelyeknek kötelességük lenne pihenőszobákat kialakítani és fülvédőket osztani a bejáratnál, a fülhallgatógyártóknak pedig hangerőlimitet kellene bevezetniük termékeikben.