A fülre is igaz, ami a legtöbb érzékszervünkre, hogy a legfontosabb része nem látszik. A hallásra gondolva egyből a fülkagyló ugrik be, de a lényeg beljebb, a közép- és belső fülben kezdődik.
Mit kell tudni a füleinkről?
Természetesen a külső fül is fontos, hiszen a hangokat - melyek tulajdonképpen a levegő rezgései - a fülkagyló gyűjti össze és továbbítja a külső hallójáraton, egészen a dobhártyáig. Ezzel a rugalmas lemezzel kezdődik az úgynevezett középfül.
A hangrezgések áthaladtak a középfülön, majd a belső fül folyadékterére terjednek tovább.
A középfül és Eustach-kürt
Tudta-e? A középfül egyetlen négyzetcentiméteren tartalmazza az emberi szervezet három legapróbb csontját: a kalapácsot, az üllőt és a kengyelt. Ezek a dobhártyától mozgásba jönnek, és húszszoros erősítéssel közvetítik a belső fülbe az összes kifinomult gazdagságú hangot, az egyes hangtónusoktól a teljes beszédig. A dobhártyát a külső hallójárat felé bőr, a középfül (azaz a dobüreg) felé nyálkahártya borítja. Lényegében olyan, mint egy dob feszesre kifeszített hártyája, mely a levegőben hozzá érkező hanghullámok hatására berezonál, azaz átveszi, és mechanikus rezgéssé alakítva továbbítja azokat a hallócsontocskáknak. Ezek testünk legapróbb és legfinomabb csontocskái, név szerint a kalapács, a kengyel és az üllő. Nevüket onnan kapták, hogy valóban hasonlítanak az említett eszközökre. A kalapács közvetlen rögzül a dobhártyához , így veszteség nélkül veszi át a rezgéseket és továbbítja az üllőnek, végül a kengyelnek, mely a középfül végét jelentő ovális ablakkal érintkezik, és azon át továbbítja a rezgéseket a belső fül folyadékterének.
Tudod, mennyit kell innod különböző életkorokban? Teszteld tudásodat!
Normál esetben a dobhártya hermetikusan elzárja a fül belső részeit a külső hallójárattól, azaz a hallószervünk belső részei elvileg nem érintkeznek a külvilággal a fülkagyló felől. Természetesen, ha a dobhártya valamilyen okból sérül , ez a védelem megszűnik. Előfordul, hogy orvosi szempontból indokolt a dobhártya perforálása ("fül felszúrása"), amikor például a középfül-gyulladás során képződött gennyet kell eltávolítani a dobüregből. A szakszerűen létrehozott folytonossági hiány természetesen regenerálódik, így nem okoz maradandó problémákat.
Így épül fel a közép- és a belső fül Bár nem a dobhártya felől, a középfülnek mégis van minimális kapcsolata a külvilággal, pontosabban a garatüreggel, méghozzá az ún. Eustach-féle fülkürt által. Ezen keresztül egyenlítődhet ki a nyomás a dobüreg és a külvilág között. Ez a folyamat zajlik akkor, amikor például a repülő felszállása közben bedugul a fülünk, és ezt a kellemetlen tünetet "nyeldekeléssel" próbáljuk enyhíteni. A külső légnyomásváltozás miatt befeszült dobhártya alig tudja átvenni a hangrezgéseket (ez a "füldugulás"), de ha nyelünk egyet, kiegyenlítődik a nyomás, és újra rendesen hallunk.
Mindent a belső fülről
Érdekesség A belső fülben a mély és magas hangokat felismerő szőrsejtek a csiga (cochlea) különböző részein helyezkednek el. A szőrsejteknek fontos szerepük van a hangok szállításában is, melyek így a hallóidegen keresztül elérik az agyat, és létrehozzák a hallásélményt. Miután a hangrezgések áthaladtak a középfülön, a belső fül folyadékterére terjednek tovább. A belső fül a koponyához tartozó sziklacsont mélyén található, csontos labirintusból áll. Ennek részei a három félkörös ívjárat (valamint a tömlőcske és a zsákocska), melyek az egyensúlyozás szervét jelentik, és a csiga, mely, illetve a benne található Corti-féle szerv , a hallás végső szerve. Az itt található hallósejtek alakítják át a hangingereket elektromos impulzussá, melyet kétnyúlványú idegsejtek egyre vastagodó idegrostoknak továbbítanak. Végül a belső fülből indul ki a VIII. agyideg (nervus acusticus), amely a hallás és egyensúlyozás ingereit végül eljuttatja az agy megfelelő részeihez.
Reggel az ország jó részén erősen felhős vagy borult lesz az ég, emellett azonban lesznek kevésbé felhős, sőt derült tájak is. Napközben a felhős részeken gomolyosodik a felhőzet, másutt gomolyfelhők képződnek, amelyek délután jobban össze is állhatnak. Nem valószínű csapadék. A többfelé élénk északi, északkeleti szél északkeleten olykor meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 14 és 18 fok között alakul, de a tartósan felhős nyugati határvidéken ennél hűvösebb is lehet. Késő estére 7 és 12 fok közé csökken a hőmérséklet. A következő napokban már jelentősebb esőtől nem kell tartanuk, sőt egyre hosszabb időre előbújik a nap is. Ennek ellenére semmilyen melegedés nem várható egyelőre.