Egyik legfontosabb szervünk a máj, melynek sejtjeit nem egy vírus tudja megtámadni és megbetegíteni. Az ilyen hepatotróp kórokozók közé tartoznak a felépítésükben és legtöbb tulajdonságukban jelentősen eltérő Hepatitis-A , -B, -C , -D és -E vírusok, melyek különböző májgyulladást okoznak. A megbetegedésekből pedig előbb-utóbb májzsugor vagy májrák is kialakulhat.
Előfordulás
A Hepatitis-E (HEV) a Calici vírusok csoportjába tartozó RNS vírus, bár a Hepatitis A-hoz hasonló vírusos májgyulladást okoz, de jóval ritkábban fordul elő. Nem alakul át krónikus májbetegséggé, hordozó állapot nem ismert vele kapcsolatban. A fertőzések jelentős része sokszor tünetmentes, akik nem így vészelik át, azoknál a zömmel enyhe lefolyású fertőzés lázzal, rossz közérzettel, hányingerrel jár és viszonylag rövid idő alatt gyógyul. A HEV-fertőzésre főként a gyerekek fogékonyak: náluk a 26-42 napig lappangó betegség még enyhébb lefolyású, mint a felnőttek esetében. Mindazonáltal, ha mégis májgyulladás alakul ki, jellegzetes tünetei a sárgaság , a máj megnagyobbodása, az agyagszerű széklet, a vizelet sötétté, sörszínűvé válása.
Így terjed
A hepatitisz-E széklet útján és szájon keresztül terjed, szennyezett étellel vagy itallal kerül a szervezetbe. Forrása a szennyezett víz, illetve különböző állatok (sertés, vaddisznó, rágcsálók) húsa is lehet. Főleg a trópusokon fordul elő.
Súlyos is lehet
Fontos, hogy időnként súlyos betegséget is okozhat, különösen immunszupresszált egyéneknél (szervátültetésen átesett páciensek) vagy állapotos nőknél. Esetenként májelégtelenséghez vezet, a súlyosabb esetek 20 százalékában halálos kimenetelű megbetegedés alakulhat ki, 40 százalékban vetélést okoz. Ennek oka, hogy a rubeolához nagyon hasonló vírus a placentán átjutva rendkívül elszaporodik a magzati szövetben, még mielőtt az anya ellenanyag-termelése beindulna.
Védekezés a hepatitis E vírus ellen
Bár létezik ellene védőoltás, alkalmazása nem széles körben elterjedt. A megfelelő higiénés szabályok - rendszeres kézmosás, a zöldségek és gyümölcsök megfelelő lemosása, a húskészítmények hőkezelése - betartásával a kór megelőzhető, esetleges megbetegedés esetén a továbbterjedést kell megakadályozni. A beteg tartózkodjon a közös eszközhasználattól és a közösségbe járástól. A hepatitis E vírus fertőzése maradványtünetek nélkül gyógyul, a betegségen átesett személyek tartós védettséget szereznek ellene.
Mivel a tünetmentes és az enyhe esetek felismeretlenek maradnak, a betegek nem fordulnak orvoshoz, már csak a sárgasággal járó esetekben végzik el a szükséges laboratóriumi vizsgálatokat, és derül ki egyértelműen a kórokozó jelenléte.