A gyulladásos bélbetegségekről

Magyarországon nagyjából negyvenezren, míg a fejlett országokban minden kétszázötvenedik ember szenved gyulladásos bélbetegségtől. Mivel azonban a kórképet nem minden esetben kísérik tipikus tünetek, sokan lehetnek, akik nem is tudják, hogy kellemetlen panaszaik mögött ez a betegség húzódik.

A gyulladásos bélbetegség (angolul: Inflammatory Bowel Disease, röviden: IBD) megnevezés valójában két kórképet foglal magában: a Crohn-betegséget és a colitis ulcerosát, magyarul fekélyes vastagbélgyulladást.

Az IBD-betegségek gyakori tünete a görcsös hasi fájdalom
Az IBD-betegségek gyakori tünete a görcsös hasi fájdalom

Az IBD-betegségek pontos okai ma még nem ismertek, de minden bizonnyal több különböző hatás is szerepet játszhat kialakulásukban. Bár a szakértők szerint nagy valószínűséggel genetikai okaik is lehetnek, megjelenésükhöz olyan környezeti tényezők is szükségesek, mint például a helytelen táplálkozás, a dohányzás, a stressz vagy a gyomor- és bélrendszeri fertőzések. Azt azonban egyelőre nem tudjuk, hogy ugyanazon genetikai hajlam megléte esetén miért betegszik meg az egyik ember, míg másokon sosem jelentkeznek a tünetek. Bár a két kórkép hasonló panaszokat okoz, kialakulásuk mégis mutat némi különbséget.

A fekélyes vastagbélgyulladás tünetei

A colitis ulcerosa a végbélből kiindulva a vastagbélben alakul ki, mindig összefüggő területen jelentkezik, és csak a bél legfelső rétegét, a nyálkahártyát érinti. A betegség hasmenéssel és görcsös hasi fájdalommal jár együtt, amit sokszor véres széklet is kísér. A gyulladás súlyos állapota magas lázat, haspuffadást, erős bélvérzést és vérszegénységet is okozhat.

A Crohn-betegség tünetei

Crohn-betegség esetében az emésztőrendszer bármely része külön-külön vagy akár egy időben is érintett lehet, a betegség a bélstruktúra minden rétegében pusztít.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha hosszabb ideje fáj a hasunk, gyakran jelentkező hasmenés gyötör, vagy kevésbé típusos tünetek okoznak megmagyarázhatatlannak tűnő fájdalmakat, akkor menjünk el kivizsgálásra! A Crohn-betegség terápia nélkül elviselhetetlen panaszokat, szövődményeket okozhat.

Gyakran megesik, hogy a Crohn-betegségben szenvedőknek éveken át meglévő nem típusos tüneteik (nem véres hasmenés, bizonytalan hasi fájdalmak) vannak, de az is előfordul, hogy a kór akut hasi tünetekkel, például vakbélgyulladásra jellemző heves fájdalommal indul. Általánosságban azonban elmondható, hogy a Crohn-betegséget főként a has jobb oldalán jelentkező fájdalom, hőemelkedés, fogyás, gyengeség, vérszegénység és napi többszöri hasmenés kíséri. Véres széklet akkor jelentkezik, ha a vastagbél is érintett.

A gyulladásos bélbetegségek kezelése

A tudomány jelenlegi állása szerint sem a Chron-betegséget, sem a fekélyes vastagbélgyulladást nem lehet gyógyítani, ám többféle megoldás is rendelkezésünkre áll a tünetek enyhítésére, illetve a tünetmentes időszakok meghosszabbítására. Ezek a kezelési lehetőségek mindkét betegség esetében az alábbiak:

  • kortikoszteroid típusú gyulladáscsökkentők
  • aminoszalicilát, szulfapiridin
  • biológiai terápia hatóanyagai
  • immunszuppresszánsok, azaz azimmunrendszertúlzott működését gátló vegyületek

Műtétre is szükség lehet

Műtétre főként a szövődmények megelőzése, illetve meggyógyítása érdekében lehet szükség. Ilyen eset lehet például, amikor a Crohn-betegség a vékonybél utolsó néhány centiméteres szakaszát, az úgynevezett csípőbelet, vagy ileumot is érinti. Ebben az esetben már a diagnózis felállítása után érdemes átgondolni ennek eltávolítását.

Ilyen az ember belülről: a bélrendszer felépítése Belsőnk jelentős részét a bél tölti ki, mégis keveset tudunk róla. Ki gondolná például, hogy a mintegy hatméternyi cső több kiló béltartalmat rejthet. A teljes cikket ide kattintva olvashatja el

A csípőbél ugyanis az emésztőtraktus legszűkebb keresztmetszetű része, amelyen minden alkalommal, amikor a gyulladást gyógyszerrel visszaszorítjuk, hegesedés marad. Ez által egyre szűkebbé és szűkebbé válhat ez a bélszakasz, amely aztán minden előzmény nélkül elzáródhat. Éppen ezért jobb, ha tervezetten végzik el az eltávolítását, mintha váratlanul kell életmentő beavatkozást végezni a betegen.

De a Chron-betegség olyan szövődménye is előfordulhat, amikor a bélfal teljes keresztmetszetére kiterjedő gyulladás valahol perforációt okoz. Ez a perforált bél hozzátapadhat a szomszédos bélszakaszokhoz vagy más szervekhez, a hólyaghoz, a méhhez, a hüvelyhez, ezáltal pedig egy járat, úgynevezett belső sipoly jöhet létre. Ez már mindenképpen műtéti beavatkozást igényel, hiszen a béltartalom súlyos fertőzést okoz ezekben a hasi szervekben.

Colitis ulcerosa esetén kisebb bélszakaszok eltávolítására nincs lehetőség, szükség esetén a teljes vastagbelet el kell távolítani. Erre akkor lehet szükség, ha a kór a rendelkezésre álló gyógyszerekkel nem tartható kordában, vagy ha leáll a vastagbél mozgása, és úgynevezett toxikus megakolon alakul ki.

A sztóma egy mesterségesen létrehozott bélnyílás a hasfalon, amelynek megfelelő működéséhez speciális diéta szükséges. Mi a megfelelő étrend sztóma esetén?

Ilyenkor a vékonybél és a végbél összekötésére is sor kerülhet, de gyakrabban hasfali nyílás, úgynevezett sztóma segítségével oldják meg az emésztés végtermékeinek távozását a szervezetből.

Forrás: Promenade Orvosi Kommunikáció

ibd

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.