IBD: mi zajlik le a szervezetben?

A gyulladásos bélbetegség (IBD) egy összefoglaló kifejezés, amelyet olyan rendellenességek leírására használnak, amelyek az emésztőrendszer krónikus gyulladását okozzák. Egyrészt ide tartozik a colitis ulcerosa, amely hosszú távú gyulladást és fekélyeket okoz a vastagbél legbelső rétegében, bélésében. Másrészt pedig a Crohn-betegség, amely az emésztőrendszer teljes hosszában okozhat idült gyulladást.

Mind a fekélyes vastagbélgyulladás, mind a Crohn-betegség általában súlyos hasmenést, hasi fájdalmat, fáradtságot és testsúlycsökkenést okoz. Az IBD végzetes következményekkel is járhat, mert képes jelentős mértékben legyengíteni a szervezetet és rendkívül súlyos szövődményeket okozni.

Tünetek

A gyulladásos bélbetegségek tünetei a gyulladás súlyosságától és előfordulási helyétől függően változóak, és a súlyosságuk is igen széles skálán mozog. Mivel az IBD-re nincs végleges gyógymód, a kezelések elsősorban arra irányulnak, hogy a tünetmentes szakaszokat a lehető legtovább meghosszabbítsák.

A gyulladásos bélbetegségek egyik jellemző tünete a görcsös hasi fájdalom
A gyulladásos bélbetegségek egyik jellemző tünete a görcsös hasi fájdalom

A Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás leggyakoribb jelei, tünetei a következők:

  • hasmenés
  • láz és fáradtság
  • hasifájdalomés görcsök
  • vér a székletében
  • étvágytalanság
  • súlycsökkenés

Amennyiben a panaszok tartóssá válnak, vagy csak felmerül a bélrendszer gyulladásos megbetegedésének gyanúja, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. Bár a gyulladásos bélbetegségek általában nem halálos kimenetelűek, mind a Crohn betegség, mind a colitis ulcerosa súlyos, az életminőséget jelentősen rontó kórkép, ráadásul bizonyos esetekben életveszélyes szövődményekkel is járhat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

IBD: mi zajlik le a szervezetben?

Okok

Az IBD kialakulásának pontos oka ismeretlen. Korábban az étrend és a stressz számlájára írták, de ma már az orvosok tudják, hogy bár ezek a tényezők súlyosbíthatják a tüneteket, nem okoznak IBD-t. Az egyik lehetséges ok az immunrendszer hibás működése: a szervezet abnormális immunválasz esetén a kórokozók helyett az emésztőrendszerben élő hasznos bélbaktériumokat vagy a saját sejteket támadja meg. Minden bizonnyal az öröklődés is szerepet játszik, mert az IBD gyakoribb azoknál, akik családtagjainál diagnosztizáltak már ilyen betegséget.

Szövődmények

Milyen gyógyszereket alkalmaznak a gyulladásos bélbetegségek kezelésében? Részletek itt.

A fekélyes vastagbélgyulladásnak és a Crohn-betegségnek vannak azonos szövődményei. A legfontosabb ezek közül a vastagbélrák kockázatának növekedése. Előfordulhat továbbá bőr-, szem- és ízületi gyulladás, valamint gyógyszeres mellékhatások is megjelenhetnek, az IBD kezelésére használt bizonyos készítmények ugyanis egyes rákfajták kialakulásának alacsony kockázatát hordozzák magukban. Ezen felül a kortikoszteroidos kezelés fokozza a csontritkulás, a magas vérnyomás és további kóros állapotok rizikóját. Kialakulhat elsődleges szklerotizáló kolangitisz, amelynek során a gyulladás hegeket okozva leszűkíti az epevezetéket, emiatt fokozatosan a máj károsodását okozza. Végezetül az IBD növeli a vérrögképződés veszélyét a vénákban és az artériákban egyaránt.

A Crohn-betegségben szenvedőknek mindezeken túl számolniuk kell a csak műtétileg kezelhető bélelzáródás lehetőségével, valamint az alultápláltsággal, mivel a hasi fájdalom és a görcsök megnehezíthetik az evést és a tápanyag felszívódását. Kialakulhatnak fekélyek az egész emésztőrendszerben a szájüregtől a végbélnyílásig, de akár a nemi szervek területén is. Néha a fekélyek teljes mértékben átterjednek a bélfalon, és fisztulát - a testrészek közötti rendellenes kapcsolatot - hoznak létre. Bizonyos esetekben a fisztula megfertőződhet, ezáltal tályog fejlődhet ki. Kisebb szakadás is kialakulhat a végbélnyílásnál vagy a közelében levő bőrfelületen, ahol fertőzések is előfordulhatnak. Ez gyakran társul fájdalmas bélmozgásokkal, és perianális fisztulához is vezethet.

A fekélyes vastagbélgyulladás egyik legkellemetlenebb szövődménye a toxikus megakolon, amikor a vastagbél megduzzad, megdagad és - súlyos esetben - fellép a szervezet önmérgezéses állapota, mert a bélből mérgező anyagok szívódnak fel a bélfal károsodása miatt. Ez az állapot magas lázzal, keringési elégtelenséggel, a bélfal átlyukadásának veszélyével jár, amelyet csak műtéti beavatkozással lehet kezelni. A vastagbél a megakolon kialakulása nélkül is perforálódhat. Végül felléphet súlyos kiszáradás is az intenzív hasmenés miatt.

Források:

<a href="https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/inflammatory-bowel-disease/home/ovc-20343407" target="_blank">mayoclinic.org</a>

Promenade Orvosi Kommunikáció

ibd

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.