IBS: hogy diagnosztizálják?

Az IBS gyakori betegség, általában fiatal korban kezdődik. Felismerése, diagnózisa komplex megközelítést kíván.

Ahhoz, hogy a szervi betegségeket a szakember eredményesen fel tudja mérni, három tényezőt kell szem előtt tartania: a beteg által ismertetett panaszokra, az alapos kivizsgálásra és a laboratóriumi adatok gondos értékelésére, köztük a széklet vizsgálatára és a vérvétel eredményeire kell koncentrálnia. Az IBS-nek (irritábilis bél szindróma) nincsenek specifikus tünetei, ezért a diagnózist kizárásos alapon állítják fel.

A kórtörténettől a diagnózisig

Ha az érintett megjelenik a gasztroenterológusnál, a kórtörténet felvétele az első, ezért a betegnek érdemes előre készülnie és összegyűjtenie a legfontosabb emlékeit, gondolatait a panaszokkal kapcsolatban. Az orvos megpróbálja tisztázni a hasi fájdalom eredetét, jellegét és intenzitását, és számos kérdést tesz fel a székletürítési szokásokról, a hasi panaszok és bizonyos élethelyzetek (pl. stressz , szorongás) kapcsolatáról.

A fizikális vizsgálat kiegészíti a fentieket, segítségével még pontosabban lokalizálható a fájdalom helye, jellege és az esetleges kóros hasi eltérések is kitapinthatók. Ide soroljuk az ujjal végzett végbélvizsgálatot is.

A laboratóriumi vizsgálatok - így a vérvétel és a széklet vizsgálata - alátámaszthatják a működészavar diagnózisát. A vérvétel során kiemelt figyelmet kap a vérsejtsüllyedés, illetve a fehérvérsejtek és vörösvértestek "jellemzői". A süllyedés és a megemelkedett fehérvérsejtszám ugyanis arra utalhat, hogy valahol gyulladás áll fenn a szervezetben (ilyenkor lokalizálni kell ennek helyét és jellegét), míg a vörösvérsejtek számának csökkenése vérvesztésre, vérszegénységre hívhatja fel a figyelmet - ez utóbbi eredetét is tanácsos tisztázni.

Az orvos elrendelheti a cöliákia (lisztérzékenység) vizsgálatát is a vérvétel során, hiszen a gabonafehérjével szembeni érzékenység az IBS-hez hasonlóan emésztési panaszokkal jár, azaz érdemes kizárni a lehető legpontosabb diagnózis érdekében.

A szervi eltérést ki kell zárni

A szervi eltérések kizárására ugyancsak szükség van: további laborvizsgálatokra (pajzsmirigyműködés, gyulladás, fertőzés, vérszegénység), hasi ultrahangvizsgálatra, szigmoidoszkópiára, kolonoszkópiára, a vastagbél speciális CT-vizsgálatára és kontrasztos röntgenvizsgálatra is sor kerülhet.

  • Kolonoszkópia (vastagbéltükrözés): kellemetlen, 10-20 perces vizsgálat, amit bódításban vagy altatásban végeznek. Egy 160 centiméter hosszú, hajlékony eszközt (kolonoszkóp) vezetnek be a vizsgálat során a végbélnyíláson át a vastagbélbe, és így nézi át a szakember a vastagbél egészét, illetve szövetmintát is vehet, mely gyulladásos bélbetegség gyanúja esetén elengedhetetlen.
  • Szigmoidoszkópia: a vastagbél "részleges" tükrözése kolonoszkóp segítségével.
  • Kontrasztanyagos röntgenvizsgálat: béltisztítást követően a páciens egy kontrasztanyagos beöntést kap ― ezzel "rajzolják ki" a vastagbeleket, melynek során az esetleges durva eltérések jól láthatóvá válnak.
  • A vastagbél speciális CT-vizsgálata (virtuális kolonoszkópia): a vastagbél modern, pontos és kevésbé kellemetlen vizsgálata, mely előtt a beleket hashajtóval kitisztítják, illetve bizonyos időközönként folyékony röntgenkontrasztanyagot itatnak a pácienssel (szükség esetén vénásan juttatják be). Ez után egy beöntőcsövön keresztül levegőt juttatnak a bélbe. A betegnek háton fekve jeleznie kell, ha kellemetlen érzést tapasztal. A CT- vizsgálat 15 másodpercig tart felvételenként, addig a lélegzetet is vissza kell tartani.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +11 °C

Erősen felhős vagy borult lesz az ég, de a déli, délkeleti tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet a felhőzet. A északnyugati, északi tájakat érintő esőzés egyre kisebb területre korlátozódik, majd főként hazánk déli felében több helyen záporok, zivatarok alakulhatnak ki, amelyeket felhőszakadás is kísérhet. Az északi, északkeleti szél többfelé megélénkül, elsősorban északkeleten és a Nyugat-Dunántúlon helyenként megerősödik. Zivatarok környezetében átmenetileg viharos széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet az ország északnyugati, északi felében 11 és 18, délebbre 19 és 25 fok között várható.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Győr-Moson-Sopron
Legrosszabbul:
Somogy
Kezdjük újra