A hasmenés sosem kellemes
Kellemetlen és általában fájdalmas, ha egy nehéz étel, vagy egy fertőzés miatt hasmenés tör ránk. Ráadásul általában a legrosszabbkor jelentkezik, a szükség hívásának azonban nem tudunk ellenállni.
Bár léteznek már recept nélkül kapható mesterséges hasmenést csillapító, megkötő készítmények, ezekhez lehetőleg csak legvégső esetben nyúljunk, ugyanis a heveny hasmenésnek jobb szabad utat engedni, a széklet gyors távozása ugyanis általában egyúttal az azt előidéző ok egyszerű megszűnését is jelenti. Általában a váratlanul jelentkező hasmenés szervezetünk reakciója egy fertőzésre, amellyel megszabadul a kórokozóktól, méreganyagoktól. A hasmenést követően pedig a bélműködés helyre is áll.
A hasmenés szövődményei
A hasmenés legsúlyosabb szövődménye a folyadékvesztés és kiszáradás. Ez ellen azonban már hazánkban is elérhető egy nagyon korszerű, receptre kapható hasmenést csillapító gyógyszer, erről érdemes kezelőorvosával beszélnie. Amennyiben IBS-el küzd , különösen fontos, hogy orvosával egyeztessen, milyen gyógyszert használhat.
Természetesen, ha a hasmenés tovább tart néhány napnál, mellette magas láz, esetleg véres, vagy nyákos széklet és erős hasi görcs jelentkezik, azonnal orvoshoz kell fordulni!
A diéta és folyadékpótlás segíthet
A hasmenés csillapításának, kezelésének leghatékonyabb természetes módja a koplalás: a tünetek észlelését követően egy napig lehetőleg ne együnk semmit, hogy szervezetünkből kiürüljenek a kórokozók, méreganyagok.
A hasmenés folyamán ugyanakkor oda kell figyelni a folyadékpótlásra, nehogy kiszáradáshoz, vagy valamilyen hiányállapothoz vezessen. (Ez főleg időseknél és gyermekeknél fontos kérdés). Ezért javasolt sok tea (első sorban kamilla és borsmenta) és gyümölcslé fogyasztása - utóbbi kiváló a kálium és magnézium pótlására. Az elvesztett ásványi sók pótlására hatékony megoldás, ha szűrt zöldséglevest alaposan megsózunk és azt fogyasztjuk el.
Hasmenés után vissza az ételekhez
A második naptól, ahogy a tünetek enyhülnek, már kímélő szilárd ételt is fogyaszthatunk. Fontos azonban, hogy tartsuk be a fokozatosság elvét, azaz egyszerre csak keveset együnk, inkább gyakrabban, hogy ne terheljük meg egyszerre a gyomrot és a bélrendszerünket. Legelőször érdemes főtt rizzsel, zabpehellyel, puliszkával kezdeni, ezeket ugyanis gyorsan és könnyen emészti a gyomor.
De jó választás a banán is, ami remekül megfogja a székletet, illetve az alma, amely béltisztító hatású . Ha kenyeret eszünk, inkább teljes kiőrlésűt válasszunk, és inkább pirítsuk. Egy kis fokhagymával nem csak gyomrunkat kíméljük, de fertőtlenítjük is! Hasmenés esetén örök klasszikus a sós vízben főtt burgonya és különböző párolt zöldségek - ezeket bátran fogyaszthatjuk.
Amiket kerüljünk ilyenkor
Hasmenés esetén az alábbi ételek, italok fogyasztását javasolt felfüggeszteni:
- olajos magvak
- tejes italok
- alkohol
- túl fűszeres ételek
- túl zsíros és cukros ételek
- feketekávé