Ez segíthet, hogy gyermeked ne betegedjen le az iskolában

Ahogy a tanév kezdetével visszakerülnek a gyerekek a közösségekbe, számolni kell a fertőző megbetegedések kockázatával. Mutatjuk, mit tanácsol a szakember.

A kisgyermek fejlődésben lévő immunrendszerének nagy megterhelést jelent a közösségbe kerülés időszaka – írja a hirado.hu. A portálnak nyilatkozva dr. Altmayer Anita immonológus, allergológus arról beszélt, hogy a viszonylag kis helyen összezárt gyerekek körében könnyebben terjednek azok a vírusok és baktériumok, amelyeket nyállal és kézi kontaktussal adnak át egymásnak a kicsik. „A gyerekek a szájukba teszik a kezüket, rágják a körmüket, piszkálják az orrukat, kapargatják a bőrüket, összefogdosnak mindent, és senki nem ellenőrzi, hogy megfelelően megmossák-e a kezüket. Ezek a higiénés hiányosságok bőven elegendők ahhoz, hogy a cseppfertőzéssel terjedő vírusokat és baktériumokat a kicsik gyorsan átadják egymásnak” – hangsúlyozta az interjúban.

anya és lánya pizzát készítenek a konyhában
Az iskola megbetegedések megelőzése a táplálkozással kezdődik. Fotó: Getty Images

Kitért rá, néhány egyszerű szabály betartásával sokat tehetnek a szülők azért, hogy gyermekük immunrendszere kellően felkészült legyen az óvodában, iskolában jelentkező kihívásokra. Elsőként a kiegyensúlyozott táplálkozás fontosságát emelte ki. „Aki helyesen táplálja a gyerekét, tehát biztosítja a zöldségekkel és gyümölcsökkel a megfelelő vitaminbevitelt, azoknak extra erősítésre nincs szüksége” – így Altmayer doktornő, hozzátéve ezt a multivitaminok és étrend-kiegészítők sem pótolhatják. A táplálkozás útján történő vitaminpótlás messze a legjobb eszköz. Hasonlóképpen szerinte probiotikumokkal is csak akkor érdemes próbálkozni, ha valamilyen fertőzés vagy antibiotikumkúra károsította a gyermek bélflóráját. Megelőzési céllal nincs értelme ilyen készítményeket alkalmazni.

Nem tudod, mit csomagolj gyermekednek tízóraira? Lássuk, mit javasolnak a dietetikusok.

„A steril körülmények között lévő gyerekek állandóan betegek, ugyanis az immunrendszerük nem tanul meg dolgozni a kórokozók ellen” – emelte ki a szakorvos a túlzott otthoni fertőtlenítés veszélyeiről szólva. Mint mondja, a megfelelő kézmosási rutin elsajátítása természetesen elengedhetetlen, de ezen túlmenően nem szabad túlzásba vinni semmit. Végezetül beszélt arról, hogy a gyermekeknek 12 éves korig legalább 9-11 óra alvásra van szükségük éjszakánként. Ennek biztosítása alapvető az immunrendszer megfelelő működéséhez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +19 °C
Minimum: +11 °C

Reggel döntően borult idő várható, az összefüggő csapadékzóna tovább halad északkelet felé. Mögötte dél, délnyugat felől napközben valamelyest csökken a csapadékhajlam, felszakadozik a felhőzet, - főként a déli és a középső országrészben - hosszabb-rövidebb időre a nap is kisüthet. Az esti órákig azonban még elszórt jelleggel kialakulhatnak záporok, majd délnyugat felől határozottan csökken a felhőzet. A déli, délkeleti szél sokfelé megélénkül, főként az északnyugati és délkeleti országrészben meg is erősödik. Az északkeleti tájakon ugyanakkor gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 16 és 22 fok között várható, de északkeleten ennél pár fokkal alacsonyabb, míg a naposabb déli tájakon magasabb értéket is mérhetünk. Fronthatásra napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra