Alapszabály, hogy ha megfázunk, influenzásak vagyunk, akkor sok folyadékot kell fogyasztani. Az orvosok általában igyekeznek azt is hangsúlyozni, hogy tiszta vizet is igyunk, ne csak forró italokat. No, de ki választaná a csapból folyó hideg vizet, amikor van annál hasznosabb is? Hiszen a vízben nincs C-vitamint adó citrom, torkot nyugtató édes méz és antioxidánsokban gazdag , finom tea, vagy épp gyulladáscsökkentő gyömbér, természetes antibiotikumként ismert fahéj, és akkor még a patikában kapható forró italokról nem is beszéltünk! De vajon tényleg segítenek? Miért épp azok terjedtek el, holott a gyulladt torokra akár fagyit is ehetnénk?
Tudomány a csészében
Kezdjük az alapoknál. Van-e bármi, amin nem segít egy arra alkalmas forró ital? Ha fázunk, felmelegít. Ha melegünk van, lehűt . Ha fájdalmunk van, enyhíti. Ha fáradtak vagyunk, felfrissít. S valljuk be, egy jó csészényi gőzölgő finomság után még az embereket is könnyebb elviselni. Az egész italkészítés szertartásossága ad egy olyan nyugalmat, ami csak segíthet, s akkor még a közös teázás közbeni lélekkönnyítő beszélgetésekről nem is ejtettünk szót. Betegen külön megnyugvás, ha az ember az ital gőze felett mélázva szorongatja a forró bögrét, s tudja, már pusztán ezzel jót tesz magának.
Vannak azonban olyanok, akik képesek voltak megkérdőjelezni eme jótékony italok hatékonyságát, s nem átallottak kutatást végezni, hogy bizonyítsák feltételezésüket. A Cardiffi Egyetem professzora, Ron Eccles és csapata e kérdést úgy vizsgálta, hogy az alanyoknak egy tipikus angol, fekete ribizlis-almás "gyógyitalt" szolgáltak fel. A csoport egyik felének forrón, a másiknak szobahőmérsékleten. Mindkét csoport érzékelte az ital jótékony hatását, de a melegen fogyasztott bizony többet segített. Most akár hátra is dőlhetnénk, legyintve a brit tudósokra: ezt mi vizsgálat nélkül is megmondtuk volna.
Fejben dől el
Kiderült, a forrón elfogyasztott ital a betegeknél azonnal és tartósan enyhítette a köhögést, a tüsszögést, az orrfolyást, a torokfájást , a hidegrázást, sőt még az orrduguláson is segített. Ekkor azonban Eccles csapata ez utóbbit bizonyítandó, megmérte a "kezelés" előtt és után is az orr szelelését, s rájöttek, bár a páciensek jobbnak érezték, az mit sem változott. "Ne feledjük, a tünetek olyan dolgok, amiket érzünk, az érzéseinket viszont befolyásolja a hangulatunk, az elvárásaink, sőt még a kultúránk is" - mondta Eccles.
Példának okáért az édes íz stimulálja a szánkban lévő receptorokat, és mint a professzor hangsúlyozta, a szakirodalomban alaposan dokumentált vizsgálatok már bebizonyították, hogy ez befolyásolja mind a fájdalom, mind a köhögés érzését. Ennek oka igen egyszerű, az ízidegek ugyanoda futnak be az agytörzsben, mint azok az idegek, amelyek a köhögési ingert szállítják, az édes íz pedig morfinszerű vegyületeket szabadít fel. Mindezt a hatást a meleg úgy képes fokozni, hogy a hő hatására felerősödnek az ízek, ezáltal az azt felvevő receptorok erősebb jelet küldenek az agynak.
A saját bögre is fontos
Van még itt azonban más is. Jelesül a csészénk. Talán kevesen vannak, akiknek nincs kedvenc bögréje , amiből a legszívesebben kortyol, főképp betegen. Ez egészen összeforrt a meleg italok fogyasztásával, s egyfajta érzelmi függőségként van jelen az életünkben. Márpedig, ha jobban érezzük magunkat érzelmileg, akkor az hatással van szervezetünk általános egészségi állapotára is. S, mintegy pavlovi reflex érezzük jobban magunkat a kedvenc bögrénket szorongatva egy olyan forró itallal, amit az agyunk a gyógyulással köt össze.
Ott van a képzeletbeli listán a kávé is, ami azt leszámítva, hogy segít éberebben átvészelni a napot, megint csak hátul kullog egyéb gyógyulást segítő hozzájárulás híján. A gyömbérsör első hallásra talán kilóghat a sorból, hiszen a gyömbérről tudjuk, hogy mennyi jótékony hatása van. Eme buborékos, cukros formájában azonban nem sokat segít a betegeknek. Végül, de nem utolsósorban pedig, a listát az alkohol vezeti. Egyáltalán nem jó ötlet betegen alkoholos forró italokat kortyolni, a szesz ugyanis dehidratál, sőt még ronthat is a tüneteket, hányingert, fejfájást okozhat, s az immunrendszerünket is hátráltatja a vírusokkal való küzdelemben. Szóval a forralt borozást, de még egy jó grogot is érdemes akkor iszogatni, ha épp semmilyen nyavalya nem gyötör.