A gátizomzat (vagy medencealapi izomzat) alátámasztja a kismedencei szerveket, a hólyagot, a méhet és a petefészket, és záróizomként is működve összehúzza a rajta áthaladó nyílásokat: a húgycsövet, a hüvelyt, a végbélnyílást. Akaratlagosan is meg tudjuk feszíteni, ezáltal segítve a végbél ürülését vagy fokozva a szexuális izgalmat. A kisbaba születésekor is ezeket az izmokat használjuk.
A gátizomzatnak három rétege van, és kötőszöveti-, valamint szalagrendszerek kapcsolódnak hozzá. A farokcsigolyától a szeméremcsontig húzódó, keresztben a combcsontok között elhelyezkedő izomkötegek kosár alakban dúcolják alá a hasüreget.
A gyenge gátizomzat okai
Csak erős gátizomzat képes ellátni a feladatát. Ha a gátizomzat gyenge, az alhasi szervek megsüllyedhetnek, vizelet-, és széklettartási zavar ( inkontinencia ) jöhet létre, illetve a szexet is nehezíti. Az izomzat meggyengülhet veleszületett vagy szerzett betegség, hasi műtét, illetve nehéz szülés hatására.
Árt neki a kismedence vérkeringésének zavara, a medencelapi izmokra nehezedő súly aránytalansága terhesség vagy hasi elhízás következtében, de sorvasztó lehet a hormonális egyensúly felbomlása is, például a klimax időszakában. Átmeneti vagy tartós renyheséget okozhat a székrekedés, a krónikus köhögés, a nehéz fizikai munka, az ülő életmód, de a túlzásba vitt edzés is.
Ha a medencefenék izomzata sérül vagy meggyengül, a fölötte lévő szervek megsüllyedhetnek, sérv alakulhat ki. Mivel a hüvely átmérője a legnagyobb, leggyakrabban méh- és hüvelysüllyedés következik be, de a végbél, és a húgycső is "előeshet". Ha tüsszentünk, köhögünk , nevetünk, súlyosat emelünk vagy futunk, azaz a hasűri nyomása nő, a zárófunkció zavara miatt a vizelet elcseppenhet. A hüvely gyengesége a szexuális élet örömeit is csökkentheti.
A végbél záróizmának gyengülésére és a vérkeringés zavarára utalhat az aranyér, amely a végbél és a végbélnyílás körüli visszerek tágulata. Súlyos esetben a széklettartás is bizonytalanná válik, létezik székletinkontinencia is, amely a végbél záróizmának gyengülése miatt alakul ki.
Hogyan erősítsük a gátizmokat?
Sokat tehetünk magunkért a gátizomtornával. Megelőzhetjük, sőt bizonyos mértékben kezelhetjük vele az inkontinenciát, a méh előreesését, az aranyeres panaszokat, a székletinkontinenciát, fokozhatjuk az orgazmuskészséget. Emellett a helyesen végzett torna javítja a kismedence vérkeringését, így hozzájárul az ottani szerveink egészségéhez.
Többfajta gátizomtorna-módszer létezik, kiválasztható a nekünk megfelelő, de nem érdemes laikusok tanácsait követve gyakorolni, mert többet árthatunk, mint amennyit használunk magunknak. Szakképzett trénerektől, gyógytornászoktól kérjünk segítséget a gyakorlatok elsajátításához.