Az emberek nagyjából nyolcvan százaléka élete során legalább egyszer szenved a derékfájástól. A probléma ráadásul nem csupán az idősebb korosztályt érinti: az ülő munkát végzőknél (irodában dolgozók, sofőrök) például a nyaki és háti gerincszakasz extra terhelést kap, ami miatt a derékfájdalom már a harmincas években is jelentkezhet. De a hát és a derék fájdalmát okozhatja például az is, ha nehéz fizikai munkát végzünk, nem megfelelő párnán alszunk, vagy nem mozgunk eleget.
Betegség is állhat a panaszok mögött
A derékfájdalom mögött sok esetben valamilyen betegség húzódik. Az egyik leggyakoribb ilyen ok az ízületi porckopás, amely a háti szakasz mellett gyakorlatilag a test bármely részén okozhat problémát. Szintén gyakori a csontritkulás, illetve a gerinccsatorna-szűkület miatti hát- és derékfájás, de előfordulhat az is, hogy gerincsérv vagy más csigolyabántalom okozza a visszatérő tüneteket. A gerincsérv egy formája az isiász (ülőidegzsába) is, melynek során a porckorong az ülőideget nyomja. Ritkább esetben valamilyen más, nem mozgásszervi betegség (nőgyógyászati, urológiai vagy emésztési zavarok) áll a panaszok mögött, vagy a fájdalom valamilyen lelki eredetű problémára (depresszió, szorongás) vezethető vissza.
A hát- és derékfájdalmak megkeserítik a betegek mindennapjait, rosszabbul alszanak tőle, és kevesebbet is mozognak, ezek pedig újabb betegségek kialakulását eredményezhetik. Ráadásul a tünetek az esetek 75 százalékában kiújulnak, a tartós fájdalomcsillapítás ezért különösen fontos. A kezelés megkezdése előtt fontos tisztázni, hogy pontosan mi is okozza a derékfájást. Bizonyos betegségek (például a gerincsérv) esetén csak műtéttel enyhíthetőek a panaszok, de általában életmódváltással, speciális tornagyakorlatokkal és vény nélkül kapható készítményekkel otthon is jól kezelhetők a tünetek.
Vény nélkül kapható készítmények
A hátfájást kiváltó okok függvényében többféle vény nélkül kapható készítmény közül választhatunk a patikák polcairól. A fájdalomcsillapító krémek és gélek nemcsak a fájdalmat segítenek enyhíteni, de csökkentik a gyulladás mértékét és a gyógyulási folyamatot is felgyorsítják.
Helyi hatású krémeknél mindig nagyon fontos, hogy miután bekentük a fájó testrészt, alaposan mossunk kezet, hogy ne a kezünkön szívódjanak fel a hatóanyagok. Ha egy új készítményt próbálunk ki, érdemes először csak egy kisebb bőrfelületre felkenni, hogy meggyőződjünk róla, nem vált ki semmilyen allergiás reakciót. Ha a fájdalom a mozgásunkat is megnehezíti, érdemes elsőnek ilyen krémekkel próbálkozni. Amennyiben beválnak, néhány tornagyakorlattal is kiegészíthetjük a kezelést.
Gyógytorna
A fájdalom első szakaszában fontos, hogy pihentessük az érintett részt, a későbbiekben azonban a gyógytorna is segíthet enyhíteni a tüneteket. Ilyen panaszok esetén a gerincalapi tartóizmok, illetve a mély hasizmok erősítését javasolhatja az orvos. Az alábbi, egyszerű gyakorlatokat segédeszköz nélkül is bárki elvégezheti otthon:
Kutyahát-macskahát: Helyezkedjünk el a földön (lehetőleg egy matracon) négykézláb, kezeinket vállszélességben helyezzük a padlóra. Lassan, a legalsó csigolyától kezdve kezdjük el felfelé domborítani a hátunkat, a fejünket pedig lógassuk lefelé. Néhány másodpercig tartsuk domborítva a hátunkat, majd visszafelé haladva váltsunk át homorításba, miközben a fejünket is felemeljük. A homorú pozíciót is tartsuk ki néhány másodpercig, majd ismételjük meg a gyakorlatot néhányszor.
Felülés: Feküdjünk a hátunkra, lábunkat 90 fokos szögben behajlítva helyezzük a talpunkat a padlóra. Ujjainkat kulcsoljuk össze a tarkó mögött, majd emeljük el a hátunk felső részét a talajtól úgy, hogy a derekunk a helyén marad. A felülés ezen formája kíméli a hátat, erősíti azonban a hasizmot. Ismételjük meg néhányszor a gyakorlatot.
Superman: Feküdjünk hasra, karjainkat pedig nyújtsuk ki egyenesen magunk elé. Lassan emeljük meg egyszerre a két lábunkat és a két karunkat a mellkasunkkal együtt. Emelkedjünk olyan magasra, amennyire csak tudunk, majd tartsuk ki néhány másodpercig ezt a pozíciót, és lassan ereszkedjünk vissza. A gyakorlat kiválóan edzi a mély hátizmokat - ismételgessük néhányszor!
Híd: A híd mindenki számára ismerős tornagyakorlat, amely nyújtja a hasi és erősíti a hátizmokat. Helyes végrehajtásához feküdjünk a hátunkra, tenyereinket pedig helyezzük a fejünk mellé úgy, hogy az ujjaink a vállak irányába állnak. Húzzuk fel a lábainkat, majd toljuk fel először a csípőnket és a felsőtestünket is olyan magasra, amilyenre csak tudjuk. Tartsuk ki a pozíciót 4-5 másodpercig, majd lassan engedjük le a testünket.
Tapaszok és szteroidinjekciók
Hosszabb ideig fennálló, erős fájdalom esetén az orvos szteroidinjekciót is adhat, amely csökkenti a gyulladás mértékét és javítja a keringést. Ez azonban elsősorban tüneti kezelésnek számít, tehát a panaszok idővel kiújulhatnak, a szteroidtartalmú készítmények tartós alkalmazása pedig ízületi és hormonális gondokat eredményezhet. Léteznek továbbá más fájdalomcsillapító hatású tapaszok is, melyek hatóanyaga a bőrön keresztül szívódik fel.
Ha a fájdalmak egy-két hét kezelés után sem enyhülnek, mindenképpen keressünk fel egy szakembert - elsősorban reumatológust -, aki a pontos diagnózist felállítva segíthet kiválasztani a megfelelő kezelést.