Az ízületi gyulladás számos szerteágazó tünetet okozhat, a reggeli ízületi merevségtől a duzzanatig. Dr. Selyem Réka , a FájdalomKözpont reumatológusa azokra a lehetséges problémákra hívja fel a figyelmet, amelyekkel mindenképpen ajánlatos orvoshoz fordulni.
Mire figyeljünk?
Tipikus tünetnek mondható, ha a páciens felkelés után közvetlenül merevnek érzi az ízületet és ez az érzés minimum 1 óráig fennáll. Néhány embernél azonban nem jelentkeznek ennyire jellegzetes panaszok, csak enyhe jelek utalhatnak a problémára. Az ízületi gyulladás bármely ízületet érinthet, ám leggyakrabban a kezekben, lábakban, térdekben, csípőkben, esetleg a deréknál vagy a nyaknál jelentkezik. Mire figyelhetünk fel az egyes testrészeknél?
- Térd: Jellemzően mindkét térdet érinti a probléma, hacsak nem sérülés vagy más speciális kondíció alakult ki az ízületben. Afájdalommozgáskor, különösen lépcsőzéskor jelentkezik, de nyugalomban is fokozódhat - például autoimmun eredet esetén. A páciens gyakran csak nehezen vagy egyáltalán nem tudja kinyújtani a lábát.
- Csípő: Minden olyan mozdulatnál jelentkezik a fájdalom, amikor a csípőnek is mozdulnia kell, például a kocsiba való be- és kiszálláskor vagy cipőkötéskor, de gyakran pihenés során sem múlik el. A csípőízületi gyulladás kisugárzó fájdalmat okozhat a térdben, a combban, a fenékben és a bokában.
- Kezek: Az ízületi gyulladás leginkább a hüvelykujj tenyérhez közel eső részénél, illetve az ujjak középső vagy a körömhöz legközelebb lévő ízületénél jelentkezik. Az ujjízületek merevsége, fájdalma, megduzzadása mellett a fogási képesség romlása is felhívhatja a betegségre a figyelmet. Ilyenkor a páciensnek nehezére eshet megfogni például a papírlapot. Ha a gyulladás a csukló környékét is érinti, nehéz lehet többek közt az írás és a kulcs elforgatása is.
Fontos az időben elkezdett kezelés
Az ízületi gyulladást egy progresszív betegség, ami azt jelenti, hogy az állapot idővel romolhat. Ezért nagyon fontos, hogy a tüneteket időben kezeljék, a fájdalmat csökkentsék, a mozgástartományt pedig a lehetőségek szintjéig visszaállítsák.
A végső soron szóba jöhet a műtét vagy az immunrendszer téves túlműködésének elnyomása úgynevezett immunszupresszív készítményekkel. Jó megoldás lehet még a gyulladáscsökkentő injekció vagy gyógyszer alkalmazása, a fizikoterápiás eljárás, az orvosi lézerkezelés és az orvosi kollagéninjekció is.