Artrózis bármelyik ízületben kialakulhat, de leggyakrabban azokban szokott, amelyeket a legtöbbet terheljük: a térdben, a csípőben, a kéz ujjaiban, a vállban és a csigolyák közötti kisízületekben.
Elsődleges artrózis esetén lassan, észrevétlenül fogy el az ízületi porc, és ezt a jelenséget általában az öregedés számlájára írják - 65 éves kor felett az emberek 80-90 százalékának van ízületi porckopása. Másodlagos porckopás esetén az ízület korábbi sérülése (pl. köszvény, bénulás, gyulladás, porckorong-szakadás, keresztszalag-szakadás, ízületbe hatoló csonttörés miatt) indítja el a kopásos folyamatot. Ez a forma fiatalabb korban is jelentkezhet.
Eleinte tünetmentes a betegség, a fájdalom csak súlyosabb stádiumban jelentkezik. A kopás mértéke és a fájdalom erőssége nem mindig arányos, ugyanis a porcban nincsenek érző idegek, de az egyre rugalmatlanabb, érdessé váló, berepedező porcról leváló részecskék képesek az ízületi tok lágy szöveteiben gyulladást okozni, ettől pedig forró az ízület, duzzadt és a fájdalmas: az artrózis átalakul artritisszé, ízületi gyulladássá. Ekkor olyan anyagok termelődnek az ízület belsejében, amelyek tovább károsítják a porcot.
Az artrózis kezelése
Sokféle terápia létezik, amellyel az ízületi kopás lassítható és a beteg szenvedése enyhíthető. Amit minden szakember hangsúlyoz: nagyon fontos mozogni. Sport közben több ízületi folyadékot termelünk, ami már önmagában védi a porcot a további kopástól, ráadásul javul a szövetek vérkeringése és anyagcseréje, ami szintén jó hatású. Célzott tornagyakorlatokkal megelőzhető az ízület merevsége, és ha az ízülethez kapcsolódó izmokat megerősítjük, akkor hatékonyabban alátámasztják az ízületet. Fontos viszont, hogy kímélő mozgásformát válasszunk, kerüljük az ízületek erős igénybevételét, a "döccenéseket", ugrálós gyakorlatokat. A kocogás például csípő- és térdízületi kopás esetén nem ajánlott, helyette inkább a nordic walking, mert a botok csökkentik az alsó végtagok terhelését. Nagyon jó hatású a kerékpározás, az úszás, a vízi torna, az elliptikus tréner használata.
Az artróziskezelésben az orvostudomány a fájdalomcsillapításra és a gyulladás csökkentésére törekszik, valamint az ízület funkciójának javítására. A fájdalmakat és a gyulladást általában nem-szteroid gyulladáscsökkentőkkel kezelik, de tartós szedésük nem javallott a lehetséges mellékhatások miatt. Létezik úgynevezett hialuronsavas terápia is. Ilyenkor ezt a szervezetünkben is előforduló, természetes anyagot fecskendezik a beteg ízületbe. Kezdődő, illetve középsúlyos artrózis kezelésében egyes betegeknél jó eredményeket lehet vele elérni.
További lehetőség még az ízületbe adott kortizon-, illetve helyi érzéstelenítő injekció, súlyos esetben pedig szükség lehet az ízület műtéti átöblítésére is. A műtét során speciális eszközökkel lesimítják az érdessé vált porcfelszínt, a levált porctörmeléket pedig kimossák az ízületi résből. A panaszok ezzel a módszerrel jelentősen enyhíthetőek, de a már kialakult porckárosodás nem gyógyítható. Lehetőség még bizonyos indokolt esetben a sérült ízület eltávolítása, és protézis behelyezése.
A természetes gyógymódok is kínálhatnak segítséget. Régóta használatos gyógynövények erre a problémakörre (ízületi kopásra, gyulladás- és fájdalomcsökkentésre) a fekete nadálytő, a mérges szömörce, az ördögkarom. Súlyosabb esetekben az orvos által rendelt gyógyszerek mellett is alkalmazhatóak, így akár csökkenthető is a gyógyszerek adagja.
A kondroitin és a glükozamin közismert és kedvelt étrendi kiegészítők, amelyek kedvező hatásúak a megtámadott ízületekre. Sok szakember azonban kétségbe vonja, hogy ezek az anyagok szájon keresztül adagolva valóban eljutnak az ízületekbe. Nagy "divat" mostanában az új-zélandi zöld kagyló kivonata, amely olyan anyagokat tartalmaz, mint amilyenek a porcainkat és a csontjainkat alkotják, például glükozamin-glükánt. Zsírsavai pedig gyulladásgátló hatásúak.
Népszerű szelídterápiás módszer még az akupunktúra, amely képes lehet csillapítani a fájdalmat és növelni az ízület mozgékonyságát. A Schüssler-sókat is szokás alkalmazni az artróziskezelésben, főképp az ízületi kopás korai stádiumában. A kénes gyógyfürdőket is ajánlják az ízületi bántalomban szenvedőnek, egy régi népi gyógymód pedig a káposztapakolás. A káposztalevelet nyújtófával érdemes megtörni, hogy a levél nedvei kiserkenjenek. A levelekkel ezután be kell borítani a fájó ízületet, majd átkötni gézzel, befáslizni. Pár hétig kúraszerűen alkalmazandó.