Arról, hogy milyen módszerekkel csökkenthetjük hatékonyan a derékfájdalmainkat , Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a Fájdalomközpont aktív fájdalomspecialistáját kérdeztük.
Fájdalomcsillapítás a házi patikából
A paracetamol tartalmú fájdalomcsillapítók általában minden otthonban megtalálhatók. Ezeket a készítményeket a láz, illetve különböző típusú fájdalmaink (fejfájás, fogfájás, izomfájdalom, reumás fájdalmak, menstruációs fájdalom, meghűlés-láz okozta fájdalom) enyhítésére használjuk. Ausztrál kutatók egy korábbi tanulmány keretében, háziorvosi rendelőkben, 1650 páciens részvételével, paracetamolra vonatkozó teszteket végeztek. Olyan betegekkel dolgoztak, akiknek hat hete vagy annál rövidebb ideje fájt a dereka. A Lancet brit orvosi hetilapban közölt, az eddig végzett legnagyobb léptékű vizsgálat szerint, ez a hatóanyag nem rövidítette le a gyógyulási időt, és nem csillapította a placebónál hatékonyabban a lumbágó okozta fájdalmat. A kutatók szerint a lumbágó eltérhet a fejfájást, fogfájást okozó fájdalmaktól, amelyek esetében a vény nélkül kapható készítmények bizonyítottan hatásos enyhülést nyújtanak.
Mi az a lumbágó?
A lumbágó az alsó deréktáj izomfájdalma. Előfordulása gyakori, a 20-50 éves korosztályban minden harmadik-negyedik embert érinti. Világszerte a munkaképtelenség egyik legfőbb oka, statisztikailag ez a betegség a munkából kiesett napok számát tekintve a második helyen áll a megfázás után. A lumbágó legjellemzőbb tünete a fájdalom, mely jelentkezhet egy hirtelen rossz mozdulat, egy nehéz súly emelése után, de kialakulhat fokozatosan is. A fájdalmat a betegek legtöbbször az gerinc ágyéki-keresztcsonti szakaszán érzik, de esetenként lesugározhat a csípőízületbe, illetve farizomba is. Ha az elváltozás lábba lesugárzó fájdalommal, zsibbadással is jár, ekkor isiászról (lumboisialgia) beszélünk. Erősségét tekintve lehet enyhe, inkább csak bizonyos testhelyzetekben jelentkező, de mozgásképtelenséget okozó, intenzív fájdalom is, ami miatt a beteg gyakran egyfajta kényszertartást vesz fel. Ennek következtében azonban a gerinc fiziológiás görbülete jelentősen csökkenhet, a mozgások beszűkülnek, az előre- hátra-oldalra hajlás nehézkessé válik.
Mi a hatásos segítség?
„Tapasztalatok szerint az aktív fájdalomcsillapítással, amely egy intraartikuláris (ízületi injekciós) terápia, jobb és hosszabb távú eredményeket lehet elérni a lumbágó kezelésében, mint a fájdalomcsillapítókkal. Ilyenkor egy speciális összetevőkből álló hatóanyagot fecskendezünk a fájdalmas ízületek köré, a probléma kiindulópontjához. Mivel helyileg alkalmazzuk, nem irritálja a gyomor nyálkahártyáját, valamint egyéb mellékhatásai sincsenek, hiszen a készítmény szteroidmentes” – osztja meg szakmai véleményét a fájdalomspecialista.
A betegek nagy részénél rövid időn belül lényeges változás következik be a fájdalom- és a gyulladás csökkenésében, valamint az aktivitásban. Ilyenkor kapcsolódik be a kezelésbe a funkcionális gyógytorna, amely az izmok- inak-idegek statikai, dinamikai, egyensúlyának és a mozgásfunkcióknak a visszaállítására hivatott. „A javulás a fájdalomcsillapítókkal ellentétben hosszú távon érezhető, és ha életmódváltással is kombináljuk a kezelést, tehát figyelünk a megfelelő táplálkozásra, folyadékfogyasztásra, mozgásra és a stressz levezetésére, panaszaink kiújulására sem kell számítanunk” – tudtuk meg Dr. Arnold Dénes Arnoldtól.
Forrás: Fájdalomközpont