A reaktív arthritisz a krónikus ízületi gyulladás egy formája, melyre az a jellemző, hogy a tünetek valamilyen bakteriális fertőzést követően lángolnak fel. A nemi szerveket, húgyutakat vagy bélrendszert érintő gyulladásos betegség következtében az immunrendszer a normálistól eltérő módon reagál, és ezért a gyulladás nemcsak az adott szervrendszert érinti, hanem az ízületek és a szemek (a kötőhártya) spontán gyulladását is okozza. A reaktív arthritisz egy korábban használt megnevezése a Reiter-szindróma, ám ez csak a betegség egy speciális altípusára vonatkozik, mely a szemet, a húgyutakat és az ízületeket érinti.
A betegség elsősorban a 30-40-es korosztályt érinti, de bármelyik életkorban kialakulhat. A nemi szerveket érintő fertőzés utáni ízületi gyulladás gyakoribb a férfiak körében, míg a bélrendszert érintő fertőzést követő ízületi panaszok egyformán érintik a nőket és a férfiakat.
A reaktív arthritisz kialakulásában nagyon nagy szerepe van a genetikának, vagyis bizonyos gének megléte vagy éppen hiánya jóval fogékonyabbá tesz arra, hogy valamilyen fertőzést követően az ízületek is begyulladjanak. A legtöbbször meglehetősen gyakori baktériumok okozzák a betegség fellángolását, például a Salmonella , a Shigella, a Yersinia, a Campylobacter törzsek, illetve a Chlamydia trachomatis . A reaktív arthritisz nagyjából 1-3 héttel az eredeti, húgyutakat, nemi szerveket vagy bélrendszert érintő gyulladás után alakul ki.
A reaktív arthritisz a szem gyulladását is jelentheti
A betegség tünetei érinthetik az ízületeket, de egyéb szervrendszereket is. Az ízületi gyulladás általában a térdben, bokában, csuklóban, lábfejben jelentkezik, és a legtöbbször csak a test egyik oldalát érinti. Az ízületi gyulladás az ízületek bemerevedésével, megduzzadásával, az érintett terület kipirododásával és érzékenységével, fájdalmával jár együtt. Az érintett terület tapintásra melegnek érződik. Az ízületek mellett gyulladásba jöhet a szem, a nemi szervek, a húgyutak, a bőr, a száj nyálkahártyája vagy a bélrendszer is. Ezeknek a gyulladásoknak a tünetei az érintett szervre jellemzőek lehetnek, például a szemeknél a kivörösödés, könnyezés és fényérzékenység ; a húgyutaknál a fájdalmas, égető érzés vizelés közben, a pénisz végének kivörösödése és hámlása, a sürgető vizelési inger; a száj nyálkahártyáján fájdalmas, fekélyes hólyagok, afták alakulhatnak ki. A tenyér és a talp bőre megvastagodhat, kicsi, folyadékkal vagy vérrel teli, fájdalmas hólyagok alakulhatnak ki rajta.
A reaktív arthritisz újbóli megjelenésének rizikóját csökkenteni lehet akkor, ha igyekszünk elkerülni a különböző, nemi szervet, húgyutakat vagy bélrendszert megtámadó baktériumokkal való megfertőződést. Ezt a célt szolgálhatja például a szexuálisan kicsapongó élet mellőzése, vagy az, ha nem eszünk bizonytalan helyről származó élelmiszert.