Akár akut sérülésről van szó, akár hosszan húzódó betegségről, egy idő után bármit megteszünk azért, hogy enyhüljön a fájdalom. Bár egy-egy gyógyszert bekapni viszonylag egyszerű, sokan húzódoznak tőle, vagy attól tartanak, hogy a "túl erős" szer elnyomja a tüneteket.
A természetesebb módszerek között az egyik legelterjedtebb a borogatás: ez (legalábbis az anyukák, nagymamák szerint) szinte mindenre jó, a fejfájástól a lázig. A "hivatalos" definíció szerint a borogatás olyan vízgyógyászati fizikális eljárás, melynél a test meghatározott területén hideg- illetve meleghatást alkalmaznak. A hideghatás használható helyi ízületi gyulladás csökkentésére, a fájdalom mérséklésére és az anyagcsere fokozására. Meleghatásra helyi vérbőség keletkezik, a bőr vérkeringése javul, csökken az izomgörcs.
A hideghatással gyógyító borogatásokat - azaz például a jegelést - általában akut panaszoknál, sérüléseknél alkalmazzák. Nagyon hatásos lehet például akut ízületi gyulladás, ínhüvelygyulladás vagy isiász esetén. Az izom- és ízületi sérülések ellátásánál a szakemberek a RICE módszert ajánlják (ez az angol rövidítés a rest, ice, compression és elevation szavak kezdőbetűiből áll), azaz a sérült testrészt pihentessük, jegeljük, kötözzük be és emeljük meg. A jegelés ebben az esetben nemcsak a fájdalmat csökkenti, de az esetleges duzzanatot is segít lelohasztani.
A meleg borogatás inkább a krónikus betegségeknél, makacs, régóta tartó fájdalomnál jelenthet enyhülést. A melegnek izömgörcs-csökkentő hatása is van, ezért olyan fájdalmaknál, melyeket az izmok "bemerevedése" okoz, szintén nagyon hatásos lehet.