Az éjszakai köhögés elsősorban szezonális megfázás, arcüreg- vagy orrmandula-gyulladás következtében alakulhat ki. De előidézheti a fűtési szezonra jellemző száraz levegő, a légutak krónikus gyulladásával járó asztma, vagy akár allergia is. Allergiát leggyakrabban háziporatka, lakásban tartott állatok, penészgomba vagy növényi pollenek okoznak. A pontos okok tisztázáshoz azonban érdemes szakorvoshoz fordulni, különösen, ha az éjszakai köhögés egy hét múlva is fennáll. Az alábbiakban tanácsokat adunk az éjszakai köhögés enyhítésére, elkerülésére házi módszerekkel, a WebMD orvosilag lektorált szakcikke alapján.
Mézzel ízesített tea
Egy bögre koffeinmentes - például gyümölcsös - tea lefekvés előtti elfogyasztása megnyugtatja a torkot, de bármilyen meleg folyadék segíthet feloldani a légutakban lévő nyálkát. A hozzáadott méz fokozza a jótékony hatást, mert a méz a sejtek táplálásához szükséges minden anyagot tartalmaz, emellett természetes immunerősítő és gyulladásgátló hatású.
Felpolcolt alvás
Ha éjszakai köhögésről van szó, a gravitáció az egyik legnagyobb akadály. A napközben lenyelt orrváladék és nyálka ugyanis felgyülemlik, és amikor éjszaka vízszintes helyzetben lefekszünk, irritálja a torkot. Ha alváskor a törzs felső része és a fej felpolcolt párnára támaszkodik, nem áramlik vissza az orrváladék.
Gőzölés másként
A száraz légutak súlyosbíthatják a köhögést. Megkönnyebbülést hozhat, ha lefekvés előtt lezuhanyozunk/megfürdünk, vagy csak ülünk a gőzölgő fürdőszobában. Ugyanakkor az asztmásoknak nem árt vigyázni: náluk a gőz súlyosbíthatja a köhögést.
Megfelelő páratartalom
A párásítók sokat segíthetnek a köhögés enyhítésében, különösen, ha a szoba levegője túl száraz. Viszont a túl sok nedvesség már ellenkező hatást okoz: a hálószobában is fenntarthatja a köhögést. Ennek az az oka, hogy a poratka és a penész - mindkettő gyakori allergén - jól érzi magát a nedves levegőben. Szakértők szerint a 40 és 50 százalék közötti páratartalom az egészséges.
Eszközök előkészítése
Arra az esetre, ha éjszaka köhögni kezdenénk, tartsunk az ágyunk mellett mindent, amire szükségünk lehet Egy pohár vizet, köhögéscsillapítót vagy cseppeket, és bármi mást, ami segíthet. Minél hamarabb meg tudjuk állítani a köhögési rohamot, annál jobb. A folyamatos köhögés irritálja a légutakat, ami miatt az éjszakai probléma tovább tarthat.
Tiszta ágynemű
A tisztaság fél egészség, éjszakai köhögésnél különösen. Ilyenkor azért kell tisztán tartani az ágyneműt (és magunkat is), mert a poratkák az ágyneműben lapulnak, és a testünkről lehullott, elhalt bőrdarabkákkal táplálkoznak, illetve az ágyunkba ürítenek. Szakértők szerint minden héten forró vízben kellene kimosni az ágyneműt.
Szükség esetén köptetők
Ha a fentiek nem segítenek, érdemes megfontolni a gyógyszeres kezelést, illetve a szakorvoshoz fordulást. A vény nélkül kapható köhögés elleni gyógyszerek kétféleképpen segíthetnek. A köptető segíthet a nyálka fellazításában. A köhögéscsillapító blokkolja a köhögési reflexet, és csökkenti a köhögési késztetést. Figyelmesen nézze meg a címkét, hogy biztosan a köhögésnek megfelelő gyógyszert kapja, és tartsa be a használati utasítást. Ha nem biztos benne, kérdezze meg gyógyszerészét vagy orvosát.