Tüdőgyulladást valamilyen baktérium, vírus vagy gomba okozta fertőzés vált ki. Érintheti csak az egyik, de akár mindkét tüdőlebenyt is. Tüdőgyulladás esetén a tüdő megtelik gennyel és/vagy folyadékkal, ez pedig jelentősen megnehezíti a légzést. A betegség gyakori szövődménye az influenzafertőzésnek és a COVID-19 -nek is, legsúlyosabb formája akár életveszélyes is lehet. Jellemző tünetei közé tartozik a hurutos köhögés, a légszomj, a légzés vagy köhögés közben jelentkező mellkasi fájdalom, a láz és a hidegrázás.
Kiemelendő, hogy a tüdőgyulladás nem kezelhető kizárólag otthoni praktikákkal. A kínzó tünetek enyhítésében azonban nagy hasznunkra lehetnek az alábbi tippek, amelyeket a Healthline gyűjtött össze .
Mit vessünk be köhögés és légszomj ellen?
A köhögés már a tüdőgyulladás első néhány napjában megjelenik, szervezetünk ugyanis így próbálja mielőbb eltávolítani a folyadékot és a váladékot a tüdőből és a légutakból, ezzel együtt pedig felgyorsítani a gyógyulást. A köhögés tehát tulajdonképpen a barátunk, ezért teljesen elmulasztani vétek lenne. Valamennyire csillapítani azonban időnként nem árt, például azért, hogy nyugodtan tudjunk aludni, a pihenés ugyanis szintén kulcsfontosságú a gyógyulásunk szempontjából.
A köhögést enyhíthetjük például sós vizes gargalizálással vagy forró borsmentatea fogyasztásával. Ezek segítenek eltávolítani a torokban összegyűlt váladékot és enyhítik az irritációt. Meglepő lehet, de a kávé is segítheti a gyógyulásunkat, pontosabban a légszomj enyhítését, a koffein hatására ugyanis tágulhatnak a légutak.
Mellkasi fájdalom és láz esetén
A tüdőgyulladás jellemző tünetei közé tartozik a mellkasi fájdalom is, amely akár négy hétig is érezhető. A panasz enyhítésében nagy segítség lehet a kurkumatea, amelyet javasolt egy csipet borssal, illetve mézzel és citrommal fogyasztani. Gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatása miatt a gyömbértea is jó szolgálatot tehet.
Ha a tüdőgyulladás miatt be is lázasodunk, bevethetünk vény nélkül kapható láz- és fájdalomcsillapítókat, de a görögszéna- és a bodzatea izzasztó hatását is kihasználhatjuk. Nagyon fontos továbbá, hogy ügyeljünk a megfelelő mennyiségű folyadék bevitelére, nehogy kiszáradjunk. Jó megoldás ilyenkor a forró levesek fogyasztása is.
Vegyük komolyan az állapotromlást!
Tüdőgyulladás esetén nagyon fontos, hogy megakadályozzuk az állapotromlást és a betegség életveszélyessé válását. Amennyiben a kezelés és a fenti tippek ellenére is úgy érezzük, hogy tüneteink nem enyhülnek, vagy akár még súlyosbodnak is, akkor mindenképpen értesítsük orvosunkat. Emellett az alábbi tünetek jelentkezése esetén haladéktalanul orvosi segítségre van szükségünk:
- az ajkak vagy az ujjbegyek elkékülése,
- erős mellkasi fájdalom,
- tartósan magas láz,
- egyre súlyosbodó, hurutos, esetleg véres köhögés.
Rendkívüli figyelmet igényelnek továbbá azok a tüdőgyulladással küzdő betegek, akik 2 éven aluliak, 65 éven felüliek, immungyengeséggel járó betegségben szenvednek, vagy az immunrendszert gyengítő kezelésben - például kemoterápiában - részesülnek.