A megfázás általában torokfájással, köhögéssel, tüsszögéssel, orrdugulással és orrfolyással jár. Jelentkezhet továbbá levertség, fejfájás és akár hőemelkedés vagy láz is. A kezdeti tüneteknél azonban még nem feltétlenül szükséges gyógyszerek után nyúlni - előbb érdemes lehet kipróbálni az alábbi gyógynövényeket.
A megfázás népszerű doktorai
Sokaknak a kamilla , a bodza és a hárs az első gondolata, ha a meghűlés kezeléséről van szó, és ez nem véletlen. A kamilla például nemcsak nyugtató hatással bír, hanem hatékonyan csökkenti a gyulladásokat, valamint fertőtleníti a torkot. Emellett a bodza- és a hársfavirág izzasztó és köhögéscsillapító hatásainak is nagy hasznát vehetjük megfázás esetén.
Ezeken kívül fontos megemlíteni még a kakukkfüvet is, amelynek illóolajai baktériumölő és fertőtlenítő hatásúak, ezért a növényből készített tea nagyszerűen használható légúti fertőzések kezeléseként. Érdemes kipróbálni továbbá a borsmentateát is, a növényben lévő mentol ugyanis hatékonyan csillapítja a fájdalmat - főleg a fej- és gyomorfájdalmakat -, és hűsít is.
A fűszerek kevésbé ismert arca
Vannak olyan növények is, amelyeket jellemzően ételeink fűszerezésére használunk, ám megfázás esetén a tüneteink enyhítése érdekében is hadba állíthatjuk ezeket. Nagy előnyük, hogy valószínűleg a legtöbb háztartásban megtalálható a kamrában vagy a fűszeres polcon, így nem kell azonnal boltba szaladni, ha megjelennek a meghűlés jellegzetes tünetei.
A feketeborsot például a kínai népi gyógyászatban már nagyon régóta alkalmazzák a náthás tünetek mérséklésére. Ételekbe rakva például remekül elősegíti az orr tisztulását. A fahéjnak szintén van nyákoldó hatása, a bazsalikomot pedig lázcsillapítóként vagy toroköblítőként hívhatjuk segítségül a gyorsabb gyógyulás reményében.
A toroknyugtató csodaszerek
A múlni nem akaró, kínzó köhögés ellen jó szolgálatot tehet a lándzsás útifű. A növényből készült tea vagy gyógycukorka jó hurutoldó, szirupként fogyasztva pedig bizonyítottan nyugtatja a torkot, valamint támogatja az immunrendszer hatékony működését is. Hasonló hatásokkal bír az izlandi zuzmó kivonata is: enyhíti az állandó köhögési ingert, és elősegíti a légutak egészségének megőrzését és helyreállítását.
Köhögésre szokták ajánlani még a kistermetű százszorszépet, az izsópot, a pemetefüvet, a csalánt, az akácvirágot, az édesköményt és az édesgyökeret is. Ez utóbbit a köhögésen kívül a torokfájás enyhítésére, hurutoldásra és gyulladáscsökkentésre is alkalmazhatjuk. Torokgyulladás ellen, valamint a rekedtség enyhítésére a kamilla is kiváló.
A szervezet ellenálló képességének támogatása érdekében segítségül hívhatjuk a csipkebogyót, a gyömbért, a homoktövist és a kasvirágot (echinacea). A légutak tisztulását pedig megkönnyíthetjük, ha a borsmenta vagy az eukaliptusz olaját párologtatjuk vagy inhaláljuk.