Megfáztunk? Ezek a gyógynövények segíthetnek

A hideg beköszöntével egyre többen küzdünk megfázással, meghűléssel, náthával. Ez az időszak ugyanis a felső légúti megbetegedések szezonja. Nézzük, milyen gyógynövényeket vethetünk be ilyenkor, hogy mielőbb jobban legyünk.

A megfázás általában torokfájással, köhögéssel, tüsszögéssel, orrdugulással és orrfolyással jár. Jelentkezhet továbbá levertség, fejfájás és akár hőemelkedés vagy láz is. A kezdeti tüneteknél azonban még nem feltétlenül szükséges gyógyszerek után nyúlni - előbb érdemes lehet kipróbálni az alábbi gyógynövényeket.

Száraz köhögés télen: hogyan orvosoljuk? Az őszi-téli időszakban könnyebben megfázunk, esetleg náthásak vagy influenzásak leszünk. Ha a száraz köhögés belobban, előkerülnek a szellemi kincsestárból a megfázás elleni klasszikus módszerek , az inhalálás, párologtatás, a szirupok, az illóolajok használata, mint anno nagyanyáinknál.

A megfázás népszerű doktorai

Sokaknak a kamilla , a bodza és a hárs az első gondolata, ha a meghűlés kezeléséről van szó, és ez nem véletlen. A kamilla például nemcsak nyugtató hatással bír, hanem hatékonyan csökkenti a gyulladásokat, valamint fertőtleníti a torkot. Emellett a bodza- és a hársfavirág izzasztó és köhögéscsillapító hatásainak is nagy hasznát vehetjük megfázás esetén.

Ezeken kívül fontos megemlíteni még a kakukkfüvet is, amelynek illóolajai baktériumölő és fertőtlenítő hatásúak, ezért a növényből készített tea nagyszerűen használható légúti fertőzések kezeléseként. Érdemes kipróbálni továbbá a borsmentateát is, a növényben lévő mentol ugyanis hatékonyan csillapítja a fájdalmat - főleg a fej- és gyomorfájdalmakat -, és hűsít is.

A fűszerek kevésbé ismert arca

Vannak olyan növények is, amelyeket jellemzően ételeink fűszerezésére használunk, ám megfázás esetén a tüneteink enyhítése érdekében is hadba állíthatjuk ezeket. Nagy előnyük, hogy valószínűleg a legtöbb háztartásban megtalálható a kamrában vagy a fűszeres polcon, így nem kell azonnal boltba szaladni, ha megjelennek a meghűlés jellegzetes tünetei.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Érdemes a gyógynövényeket is bevetni megfázás ellen. Fotó: Getty Images
Érdemes a gyógynövényeket is bevetni megfázás ellen. Fotó: Getty Images

A feketeborsot például a kínai népi gyógyászatban már nagyon régóta alkalmazzák a náthás tünetek mérséklésére. Ételekbe rakva például remekül elősegíti az orr tisztulását. A fahéjnak szintén van nyákoldó hatása, a bazsalikomot pedig lázcsillapítóként vagy toroköblítőként hívhatjuk segítségül a gyorsabb gyógyulás reményében.

A toroknyugtató csodaszerek

A múlni nem akaró, kínzó köhögés ellen jó szolgálatot tehet a lándzsás útifű. A növényből készült tea vagy gyógycukorka jó hurutoldó, szirupként fogyasztva pedig bizonyítottan nyugtatja a torkot, valamint támogatja az immunrendszer hatékony működését is. Hasonló hatásokkal bír az izlandi zuzmó kivonata is: enyhíti az állandó köhögési ingert, és elősegíti a légutak egészségének megőrzését és helyreállítását.

Köhögésre szokták ajánlani még a kistermetű százszorszépet, az izsópot, a pemetefüvet, a csalánt, az akácvirágot, az édesköményt és az édesgyökeret is. Ez utóbbit a köhögésen kívül a torokfájás enyhítésére, hurutoldásra és gyulladáscsökkentésre is alkalmazhatjuk. Torokgyulladás ellen, valamint a rekedtség enyhítésére a kamilla is kiváló.

A szervezet ellenálló képességének támogatása érdekében segítségül hívhatjuk a csipkebogyót, a gyömbért, a homoktövist és a kasvirágot (echinacea). A légutak tisztulását pedig megkönnyíthetjük, ha a borsmenta vagy az eukaliptusz olaját párologtatjuk vagy inhaláljuk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra