A torokgyulladás a garatnyálkahártya leggyakoribb gyulladásos megbetegedése. Az elsődleges ellátásban dolgozó orvosokhoz forduló betegek 10 százaléka ezzel a panasszal jelentkezik, és az ambulánsan felírt antibiotikumok felét emiatt írják fel, még annak ellenére is, hogy az esetek harmadában a kórokozó nem tisztázott. A felelőtlenül szedett antibiotikumok miatt a kórokozók csak ellenállóbbá válnak, így a torokgyulladás is egyre gyakoribbá válik, és kezelése hosszabb időt vesz igénybe.
Mire jók a mentolos cukorkák?
Számos, vény nélkül kapható termék sorakozik a patikák polcain a torokgyulladás kezelésére, illetve a tünetek enyhítésére. Népszerűek a több ízben is kapható torokfertőtlenítő tabletták, illetve a gyulladást csökkentő spray-k. A tabletták kettős célt szolgálnak: hatóanyagaik megszüntethetik a szájüregi fertőzést , illetve helyi fájdalomcsillapítóként is szolgálnak a kellemetlen tünetek enyhítésére. Gyorsan felszívódnak a nyálkahártyán keresztül, és viszonylag hosszú ideig csillapítják a fájdalomérzetet a torokban.
Nagyszüleink gyógyszeres készletének alapjául szolgáltak a "torok kéményseprői", vagyis a mentolos cukorkák. Ezek több gyógynövény hatóanyagát ötvözték, tartalmaztak többek között mentolt, pemetefüvet, bíbor kasvirágot, fenyőolajat és zsályát. Vírus- és baktériumölő hatásuk mellett a szopogatás közben fokozódik a nyártermelődés, ami segít megtisztítani a torkot a váladékoktól. Fontos azonban figyelemebe venni magas cukortartalmukat is, amely nem csak plusz kalóriát jelent, de a fogakat is rongálja.
A felsorolt tabletták, cukorkák és spray-k leginkább tüneti kezelést nyújtanak, a betegség leküzdéséhez fontos, hogy a immunrendszerünket is megerősítsük. Ha a tünetek egy hét után sem enyhülnek, esetleg lát is jelentkezik, mindenképp javasolt felkeresni háziorvosunkat! Előfordulhat ugyanis, hogy a tünetek mögött valamilyen bakteriális fertőzés áll, melynek leküzdéséhez több kell néhány mentolos cukornál.