Minél idősebb az ember, annál jobban oda kell figyelnie egészségére. Különösen igaz ez a szív- és érrendszeri betegségekre. Ezek kialakulásában jelentős szerepet játszik a magas koleszterinszint, amelynek kialakulásában több olyan tényező van (például a dohányzás, stressz, mozgáshiány), amelyet mozgásban gazdag, ám egészségtelen ételekben szegény életmóddal helyes irányba lehet terelni.
Az életkorral változnak az értékek
Vannak azonban nem befolyásolható faktorok. A családi hajlam (azaz az öröklődés) és a nem (a férfiak veszélyeztetettebbek) mellett ilyen rizikótényező az életkor is. Az életkor emelkedésével általában nő a koleszterinszint és kitágulnak a rizikót jelző értékek határai.
Míg egy 20 év alatti ember esetében nincs ok aggodalomra, ha vérében az összkoleszterin mennyisége nem haladja meg a 4,4 mmol/liter mennyiséget, 4,4 és 4,8 között mérsékelt, 4,8 felett pedig nagyfokú a rizikója egy verőérbetegség kialakulásának, addig 21 és 31 év között már az 5,2-es érték is normálisnak számít és csak 5,7 fölött számít veszélyeztetettnek. Mennél idősebb az ember, a felső határérték annál inkább növekszik. 31 és 40 között 5,7 mmol/liter összkoleszterin érték is még normálisnak számít és csak 6,2 felett számít nagy rizikónak. Ezzel szemben 40 felett ez az érték (6,2) még nem jelent veszélyt, 6,7 felett viszont radikális életmódváltásra, esetleg gyógyszeres kezelésre van szükség.
Ezekhez az adatokhoz azonban hozzá kell tenni, hogy a nemek között is eltérés van, valamint a rizikót csökkenti, ha a vérben magas a "jó koleszterin", a HDL (magas sűrűségű lipoprotein) mennyisége. Mindkét nemnél 1,68 felett tekinthető normálisnak az eredmény, ugyanakkor nőknél már 1,15, míg férfiaknál 0,9 alatt kell nagyfokú rizikóval számolni.
Hogyan csökkenthető a koleszterinszint?
Ha a vérvizsgálat túl magas értéket mutatott, akkor - kortól függetlenül - mielőbbi életmódváltásra van szükség egészségünk megőrzése érdekében. Koleszterinszintünket első sorban étrendünk átalakításával csökkenthetjük. Az állati zsírok telített zsírok, ezekből hamarabb alakul ki káros anyag a szervezetben. A növényi zsírok telítetlenek (például napraforgó-, tökmag-, szójaolaj), ezek feldolgozása kedvezőbb a szervezet számára. De ajánlott mérsékelni a tojás, a szalámi, vagy épp a krémes torták és persze az alkohol fogyasztását is.
Ezen felül a stressz kerülése, a dohányzásról való leszokás és rendszeres mozgás beiktatása életünkbe, bizonyos esetekben pedig gyógyszerek szedése szintén életmentő lehet. Hiszen a koleszterinszint csökkentésével radikálisan csökkenthető az érelmeszesedés és az ennek nyomán kialakuló érrendszeri betegségek, mint például a szívinfarktus kockázata.