A megfelelő lábbeli kiválasztása nemcsak a profi sportolóknak fontos, hanem amatőr szinten is. Már az is fokozott terhelésnek teszi ki a lábfejét, aki csak heti 1-2 órát végez intenzív mozgást (futás, aerobic, labdajátékok). A minőségi, szakszerűen kiválasztott sportcipő pedig képes csillapítani a lábfejet érő behatásokat, ezzel támogatja az izommunkát, végső soron pedig élvezetesebbé és eredményesebbé varázsolja az edzést. Sportolás közben tehát a lábbelink is komoly fizikai munkát végez, éppen ezért hamarabb „kimerülhet“, mint gondolnánk.
Hány kilométert futott?
A kedvenc utcai cipőinket sokszor addig hordjuk, amíg elkopik a sarkuk, talpuk, esetleg lehorzsoljuk az oldalát vagy orrát, vagy menthetetlenül bekoszolódnak. A sportcipők viszont nem csak akkor érnek meg a cserére, mikor már fizikai sérülés látható rajtuk, sőt ezt az állapotot nem is szabad megvárni velük. Ahogy az autóknál, az edzőcipőknél is fontos tényező a megtett kilométerek száma. Futóknál általánosságban elmondható, hogy 1000-1500 kilométer után kell új cipőre váltaniuk, de ha például valaki túlsúlyos, ez a szám kevesebb, hiszen a cipő a nagyobb terhelés miatt hamarabb veszti el a párnázottságát. Akár edzőteremben, akár szabadtéren futunk, ezt érdemes észben tartani. De ugyanígy érvényes ez a kilométerszám, ha például focizunk vagy kosárlabdázunk, hiszen ezeknél a sportágaknál is sokat kell futni. Már csak ezért is érdemes beszereznünk egy aktivitásmérővel rendelkező okosórát, hiszen azzal könnyen nyomon követhetjük, hány kilométer van már a sportcipőnkben.
A megtett kilométerek számán túl persze más is jelezheti, hogy ideje újra cserélni a régi sportcipőnket. Ha már azt tapasztaljuk, hogy mielőtt belebújnánk, látszik a lábfejünk formája a cipő felsőrészén, és/vagy a talpán a bordázottság kopott, rosszabb esetben sportolás után kellemetlen érzés, fájdalom marad a talpunkban, akkor bizony a lábbelink elhasználódott.
A sportcipőknek is kell a pihenés
Ahogy a kimerítő testmozgás után testünknek is szüksége van időre a regenerálódáshoz, cipőnkre is ráfér egy kis szünet. Szakértők azt tanácsolják, hogy mindig legalább két sportcipőt használjunk felváltva, mert edzés után minimum 24 óra kell, hogy megszáradjanak, illetve belül is alaposan kiszellőzzenek. Ez pedig nemcsak a kellemetlen szagok elkerülése miatt fontos, hanem azért is, mert így csökkenthető a lábgomba megjelenésének veszélye.
A bőr gombás fertőzését ugyanis túlnyomó többségben a dermatofiták csoportjába tartozó fonalas gombák okozzák, amelyek nedves, párás és sötét környezetben tudnak leginkább elszaporodni. Ebből következik, hogy egy sportcipő, amelybe edzés közben beleizzad a láb, éppen ideális helyszín a gombák számára, és akár hónapokig életképesek tudnak maradni benne. Nem véletlen, hogy az angol nyelvben atlétalábnak nevezik azt a gombás fertőzést, amely elsősorban a talpakat és a lábujjak közti területet érinti, de kiterjedhet akár a lábkörmökre is.
Óvjuk cipőnket és lábunkat is!
Ennek megelőzéséhez elengedhetetlen, hogy sportolás után lehetőség szerint minél előbb bújjunk ki a lábbeliből, zokninkat zuhanyozás után cseréljük le, és a fent leírtak szerint két használat között hagyjuk kiszellőzni a cipőnket. Bár praktikusan hangzik, hogy edzőfelszerelésünket egy sporttáskában tároljuk, hogy soha ne felejtsünk el semmit, jobban járunk, hogy ha amint hazaérünk, kipakoljuk belőle a cipőnket is, és kitesszük az erkélyre, teraszra száradni. A sportcipők tisztán és gombamentesen tartására szóba jöhet még a mosás is, ám ezt a gyártók többsége nem javasolja, mert károsíthatja a lábbeli anyagát és szerkezetét. Persze időnként érdemes beáztatni mosószeres vízbe és kézzel átsikálni, majd kinyomkodni és szabadtéren megszárítani. Emellett ma már kaphatóak különböző cipőfertőtlenítő spray-k és golyók is, ha a maximális higiéniára szeretnénk törekedni.
Ha mégis megfertőződünk, akkor fontos, hogy a lábgomba tüneteinek (viszkető, égő érzet, hámló vagy vöröses bőr) észlelése után minél előbb megkezdjük a kezelést. Vény nélkül is kaphatók olyan, gombaölő hatóanyagot tartalmazó krémek és sprayk, amelyekkel legyőzhetjük a lábgombát, de jó ha tudjuk, hogy bár a kellemetlen viszketés gyorsan enyhülhet, maga a kezelés több hétig tart. Ahhoz pedig, hogy ne újuljon ki, a sportcipőnkből is száműzni kell a betolakodó kórokozókat. Ha pedig már a surranónkra ráférne a csere, ne késlekedjünk, mivel a viseltes cipő felsértheti a lábfej bőrét, betörheti a lábkörmöket, és ezek a sérülések szabad utat engednek a súlyosabb fertőzéseknek. Friss cipőben ellenben a lábunk is friss maradhat, és az edzés mellékhatása maximum egy kis izomláz lesz.
A cikk a Bayer Hungária Kft. megrendelésére készült.