A testmozgás ugyanolyan jó lehet, mint a gyógyszerek

A testedzés a szívbetegségben és más rendellenességekben szenvedő emberek számára ugyanolyan előnyös lehet, mint a gyógyszerek - állítja egy tanulmány.

A szakfolyóiratban közzétett kutatás során több száz, összesen közel 340 ezer beteg részvételével készült kísérletet tekintettek át, amelyek a testmozgás és a gyógyszerek hatását vizsgálták a halálozás megelőzése szempontjából. Az eredmények azt mutatták, hogy a testedzés felvette a versenyt bizonyos szívgyógyszerekkel, a stroke elleni gyógyszereket pedig le is körözte.

A London School of Economics, a Harvard Egyetem orvosi kara, és a Stanford Egyetem orvosi karának kutatói ez alapján úgy vélik, hogy a testmozgást hozzá lehetne adni a vényköteles gyógyszerekkel végzett kezelésekhez. A szakértők ugyanakkor azt is hangsúlyozták, hogy a betegeknek nem szabad abbahagyniuk a gyógyszerek szedését, és teljesen testedzésre cserélniük , hanem a két kezelést párhuzamosan érdemes alkalmazni.

Szívbetegeknek is előnyös lehet a testedzés

Angliában a népesség csupán egyharmada teljesíti az ajánlásokban szereplő heti 2,5 óra közepes intenzitású (pl. kerékpározás vagy gyors séta) testedzést. A vényköteles gyógyszerek fogyasztása ezzel szemben folyamatosan nő.

A kutatók az teljes szakirodalmat átfésülték a testmozgást és a gyógyszereket összehasonlító vizsgálatokért. Elemzésükbe végül 305 kísérletet vontak be, amelyek olyan állapotok kezelésére összpontosítottak, mint a szívbetegség, a stroke, a szívelégtelenség és a prediabétesz. Az adatok azt mutatták, hogy a testmozgás a halálozási arány tekintetében hasonló hatást gyakorol a betegekre, mint a gyógyszerek.

Két kivételt azonban találtak. A diuretikumok (vízhajtók) egyértelmű győztesként kerültek ki az összehasonlításból a szívelégtelenségben szenvedő betegek számára, az élettartam tekintetében viszont a stroke-os betegek esetében a testmozgás bizonyult a leghatékonyabbnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +12 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt majd észak felől szakadozik a felhőzet, de délután több helyen ismét erőteljessé válik a felhőképződés. Összességében nagyrészt változóan felhős időre számíthatunk több-kevesebb napsütéssel. Főként kora délutánig elszórtan eső, zápor, az északkeleti tájakon esetleg hózápor, hódara-zápor is előfordulhat. Az északira, északnyugatira forduló szél szinte országszerte megerősödik, elsősorban az északnyugati és északkeleti tájakon olykor viharossá fokozódik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 9 és 15 fok között valószínű, de az északkeleti területeken ennél hűvösebb maradhat az idő. Késő estére 0 és +8 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológiai helyzet a hűvös időt leszámítva egyelőre kedvezően alakul, nem kell fronthatással számolni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra