A szakfolyóiratban közzétett kutatás során több száz, összesen közel 340 ezer beteg részvételével készült kísérletet tekintettek át, amelyek a testmozgás és a gyógyszerek hatását vizsgálták a halálozás megelőzése szempontjából. Az eredmények azt mutatták, hogy a testedzés felvette a versenyt bizonyos szívgyógyszerekkel, a stroke elleni gyógyszereket pedig le is körözte.
A London School of Economics, a Harvard Egyetem orvosi kara, és a Stanford Egyetem orvosi karának kutatói ez alapján úgy vélik, hogy a testmozgást hozzá lehetne adni a vényköteles gyógyszerekkel végzett kezelésekhez. A szakértők ugyanakkor azt is hangsúlyozták, hogy a betegeknek nem szabad abbahagyniuk a gyógyszerek szedését, és teljesen testedzésre cserélniük , hanem a két kezelést párhuzamosan érdemes alkalmazni.
Angliában a népesség csupán egyharmada teljesíti az ajánlásokban szereplő heti 2,5 óra közepes intenzitású (pl. kerékpározás vagy gyors séta) testedzést. A vényköteles gyógyszerek fogyasztása ezzel szemben folyamatosan nő.
A kutatók az teljes szakirodalmat átfésülték a testmozgást és a gyógyszereket összehasonlító vizsgálatokért. Elemzésükbe végül 305 kísérletet vontak be, amelyek olyan állapotok kezelésére összpontosítottak, mint a szívbetegség, a stroke, a szívelégtelenség és a prediabétesz. Az adatok azt mutatták, hogy a testmozgás a halálozási arány tekintetében hasonló hatást gyakorol a betegekre, mint a gyógyszerek.
Két kivételt azonban találtak. A diuretikumok (vízhajtók) egyértelmű győztesként kerültek ki az összehasonlításból a szívelégtelenségben szenvedő betegek számára, az élettartam tekintetében viszont a stroke-os betegek esetében a testmozgás bizonyult a leghatékonyabbnak.