Közelkép a defibrillátorról
Az orvostudomány fejlődése lehetővé tette olyan kis méretű, automata működésű életmentő műszer kifejlesztését, amelyet a szakembereken kívül a laikusok is nyugodtan használhatnak. Ez a defibrillátor, amelynek segítségével a klinikai halál állapotában lévő betegek nagy eséllyel éleszthetők újra.
A defibrillátor az orvosi szakkönyvekben leírt rövid definíciója a következő: a szívizom ritmus nélküli rángatózását (fibrillációját) elektromos áramütésekkel megszüntető készülék.
Az újraélesztés sikerét a gyors felismerés, hamar megkezdett újraélesztés, illetve a haladéktalanul rendelkezésre álló defibrillátor készülék jelenti.
Azáltal, hogy az automata defibrillátor képes nagy biztonsággal felismerni a fibrillációt, irányítani a további teendőket, nemcsak orvosi képzettséggel rendelkezők használhatják, hanem bárki, aki egy pár órás képzésben részt vesz.
A korábbiakban jó és hasznos társadalmi kezdeményezés született arról, hogy - mindenki által használható - defibrillátorokkal szereljék fel a tömegközlekedési eszközöket, bizonyos közhivatalokat és bevásárlóközpontokat.
Szerencsére hazánkban is egyre több helyszínen áll rendelkezésre az életet mentő defibrillátor.
A defibrillátorral bárki életet menthet
Jó tudni, hogyan működik a félautomata defibrillátor. A szív kamrai ritmuszavara a néhány percen belül leadott elektromos ütéssel megszüntethető. A félautomata defibrillátor meghatározott erejű (200-360 J) és lefutású elektromos ütést ad, amellyel "újraélesztjük" az ingerületet, így az ütést követő ún. elektromos csendben a szív saját ingerületvezető rendszere aktiválódik, és beindul a normál ingerképzés. Ennek sikeréhez nagy mennyiségű foszfát szükséges, melynek mennyisége a kamrafibrilláció (a kamra izomrostjainak önkéntelen, rövid ideig tartó összehúzódása) alatt igen gyorsan fogy, tehát az idő múlásával gyorsan csökken a defibrillálhatóság esélye is.