Így kezelhetjük a visszérproblémákat

Ha egyszer már kialakultak a visszeres problémák, a betegség súlyosbodásának és a későbbi szövődmények kialakulásának megelőzése érdekében érdemes mielőbb megkezdeni a kezelést.

A visszérbetegség előfordulása jelentősen alábecsült a betegek részéről, még jól látható tünetek esetén is. A betegek túlnyomó része csak akkor fordul orvoshoz, ha már jelentős visszeres problémái vannak, pedig a vénás kórfolyamat akkor lassítható a legjobban, ha minél korábbi stádiumban kezdődik el a kezelés. A visszérproblémákat kezelő terápiás lehetőségek több nagyobb csoportba sorolhatók. Ezek a kompressziós, gyógyszeres, lokális kezelés, illetve a sebészi beavatkozás. A kezelőorvos feladata a terápia megválasztása, a lehetőségek helyes és egyénre szabott összehangolása. A jól megválasztott, komplex terápia által egyrészt csökkenthetők a fájdalmas, kínzó panaszok, csökkenthetők a látható tünetek és megakadályozható a betegség súlyosbodása.

Külsőleg: gyógyharisnya, fásli és krémek

A kompressziós harisnyák, zoknik és fáslik javítják a vénás keringést, csökkentik a lábra nehezedő nyomást. Bár a visszérproblémákat nem szüntetik meg, a kellemetlen panaszokat csökkenthetik, így megkönnyíthetik a mindennapokat. Használatukkal kevésbé fárad el a láb, nem dagad fel annyira, és az esetleges viszketés is csökkenhet. Fáslizással biztosítható a legerősebb kompresszió, azonban helyes felhelyezésének módszerét el kell sajátítani, hogy ne legyen túl laza vagy éppen túl szoros a kötés. Használata meglehetősen egyszerű, egyszerűen csak fel kell húzni a lábra a megfelelő méretű és nyomáserősségű kompressziós harisnyát. A harisnyát egész nap viselni kell, és rendszeresen cserélendő, mert elveszítheti a rugalmasságát, így egy idő után már nem fejti ki az elvárt hatást.

A külsőleg alkalmazható krémek legnagyobb előnye abban rejlik, felületes visszeres panaszok esetén frissítik, hűsítik a lábat, ezen kívül jótékony hatásúak lehetnek véraláfutás, rándulás , húzódás esetén is.

Gyógyszeres kezelési lehetőségek

Amióta részletesebb ismereteink vannak a vénás elégtelenség molekuláris mechanizmusairól, világossá vált az is, hogy a gyógyszeres kezelés célja nemcsak a panaszok és a tünetek mérséklése, hanem a véna szerkezeti és működésbeli károsodásának a lehető leghatékonyabb visszaszorítása.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A visszérproblémáknál használatos gyógyszerekre leggyakrabban a venoaktív vagy phlebotrop szer kifejezést használják. Közös jellemzőjük a vénás tónus fokozása, a mikroerek védelme. Egyesek csökkentik a láb dagadását, megakadályozhatják az ödémák kialakulását. Mások megkötik a szabadgyököket, vagy gátolják a vénás gyulladását, esetleg védik a vénafalat. A venoaktív tabletták hatóanyaga a vérkeringéssel a legkisebbtől a legnagyobb vénákig, illetve a felületestől a mélyvénákig is eljut. Hatásuk kettős, hiszen csökkentik a kínzó visszeres panaszokat és védik a vénákat. Idejekorán, a panaszok megjelenésekor elkezdett használatukkal lassítható a visszérbetegség súlyosbodása és csökkenthető a súlyosabb következmények- lábdagadás, bőrszövődmények - kialakulásának esélye.

Hatóanyaguk lehet természetes eredetű: pl. flavonoidok, illetve mesterségesen előállított. Számos flavonoid ismert a gyógyszergyártásban, pl. a diosmin, hesperidin, rutin és rutozidok.

Sérült vénaszakaszok kiiktatása

A sérült, kórosan elváltozott vénaszakaszokat kiiktathatják műtéti úton - varicectomia - vagy vénaelzáró kezeléssel. A kóros vénaszakaszok kiiktatása megszünteti a fokozott hidrosztatikus (vénás) nyomást, ami az egész kórfolyamat alapja. A vénaelzáró kezelések technikája gyorsan fejlődik, egyre több technika áll rendelkezésre. A műtét során a károsodott vénákat eltávolítják, a leggyakrabban katéteres módszerrel, vagy a vénák közötti összeköttetéseket megszakítják. A vér áramlása így a még normálisan működő visszerekbe kerül át, a sérült erek pedig felszívódnak. Az eredmény azonnal látható, de gyakran fájdalmas, és nem mindenkinél alkalmazható a műtét.

Ugyancsak elterjedt megoldás a klasszikus szkleroterápia. Ennél az eljárásnál a szakember egy vékony tűvel megszúrja a vénát és speciális anyagot fecskendez bele. A véna intimális felszínének akut, körülírt steril károsodását, gyulladását okozza a befecskendezett szklerotizáló (szövetelkárosodást okozó) vegyület, majd itt vörös trombus, tulajdonképpen heg képződik, mintegy összeragasztva a vénát. Az adott érszakasz így kikerül a keringésből, egy idő után pedig felszívódik. Az eljárás hátránya, hogy egyszerre csak viszonylag kis területet lehet kezelni.

Az utóbbi években komoly eredményekről számolnak be a különböző lézereszközök, majd a rádiófrekvenciás eszközök alkalmazásával. A különböző technikák alkalmazhatóságát a beteg állapotának egyéni megítélése, a költséghatékonyság, a műszerezettség és az alkalmazásuk során szerzett tapasztalat befolyásolja. A vénaelzáró kezelések fajtái sokasodnak, némely technikák jobbak, mások kikopnak, de biztos, hogy egyre nagyobb teret hódítanak az ellátásban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Változóan felhős idő várható a legtöbb helyen többórás napsütéssel, majd délután délnyugat felől elkezd növekedni, vastagodni a felhőzet. Az esti óráktól az északnyugati, nyugati tájakon már előfordulhat havas eső, havazás. Az északnyugati, nyugati szél az ország északkeleti felén nagy területen megerősödik, egy-egy viharos széllökés is előfordulhat, majd délután délnyugat felől egyre többfelé átmenetileg mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 9 fok között alakul. Késő este -3 és +5 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra