Hazánkban a szív koszorúereinek szűkülete vagy elzáródása az egyik leggyakrabban előforduló, infarktushoz vezető megbetegedés.
Amennyiben hosszabb időn keresztül magas a vér koleszterinszintje, nő az érelmeszesedés az arterioszklerózis kialakulásának valószínűsége. Az érfalon lerakódó koleszterin egyre inkább szűkíti az artériák átmérőjét, ezzel a véráramlás zavarát idézi elő. A csökkent vérátáramlás miatt a szívizom sejtjei oxigénhiány következtében kisebb vagy nagyobb területen elhalnak, szívinfarktus jön létre. Arterioszklerózis az agyi erekben is kialakulhat, ami az agyvérzés veszélyét növeli.
Mi az a koleszterin?
Egy olyan speciális zsírmolekula, amely szinte minden állati eredetű táplálékunkban megtalálható. Az emberi szervezetnek fontos, mert ebből keletkezik többfajta hormon, valamint a májsejtekben az epesavak. A koleszterin vízben nem oldódik, ezért a vér csak speciális fehérjeburokban képes szállítani. A koleszterint tartalmazó, fehérjeburokkal körülvett részecskéket nevezzük lipoproteineknek. Közülük kettő igazán fontos: az alacsony sűrűségű (LDL) és a nagy sűrűségű (HDL) lipoprotein.
A veszélyes LDL
A vérben az LDL tartalmazza a koleszterin nagy részét és szállítja a májból a szövetek felé, ahol elhasználódik. Ha sok LDL van a vérben, könnyen lerakódik, mivel a felesleges LDL szem-cséket az egyes sejtek felveszik, és beépülnek az érfalba. Ezeket a zsíros lerakódásokat plakkoknak nevezzük. A plakkok okozzák a vér áramlását csökkentő szűkületeket.
A hasznos HDL
Különleges tulajdonsága, hogy képes az érfalban már lerakódott koleszterint is felvenni, és a májhoz szállítani. A máj kiválasztja, a szervezet megszabadul tőlük.
Telített zsírsavak
Hosszú szénláncú, vízben oldhatatlan vegyületek. Onnan kapták nevüket, hogy a szénláncukban nincsenek kettős kötések. Az állati eredetű zsíros táplálékok tartalmazzák nagy mennyiségben. Túlzott fogyasztásuk együtt jár a vér koleszterinszintjének emelkedésével.
Trigliceridek
A zsírsejtek ebben a formában tárolják a zsírokat. Magas trigliceridszintet nemcsak a túl zsíros táplálékok, hanem a túl sok szénhidrát és alkoholfogyasztás is okozhat. A vér magas trigliceridszintje önálló rizikófaktornak számít az érelmeszesedés és a szívinfarktus kialakulásában, különösen akkor, ha alacsony HDL szinttel jár együtt.
A vérzsírok normál értéke:
Koleszterin: 5,2 mmol/l alatt
Triglicerid: 2,3 mmol/l alatt
Mi a teendő magas vérzsír értékek esetén?
I. Diéta
Mérsékelten magas értékek esetén a diéta elegendő. Elsősorban az állati eredetű zsírokat - sertészsír, töpörtyű, császárhús, vaj - kell kerülni. Sok rejtett zsírt tartalmaznak a hentesáruk - szalámi, kolbász, sertéshús -, valamint a zsíros tejtermékek (tejföl, tejszín, zsíros sajtok stb.) egy része. Sütéshez inkább növényi olajokat, margarint érdemes használni, de ezeket is csak kis mennyiségben. Célszerű inkább olyan eszközöket választani, amelyek alkalmasak a zsiradék nélküli főzésre: cserépedény, teflon, mikrohullámú sütő.
II. Gyógyszeres kezelés
Ha diétával nem sikerül normalizálni a vérzsír értékeket, gyógyszeres kezelés kell. A gyógyszerek hatóanyaguktól függően többféle hatásmechanizmussal rendelkeznek: csökkentik a koleszterinszintézist, növelik a trigliceridben gazdag fehérjék lebontását és a vérből való kiürülését, mérséklik a triliceridszintézist.