Lupusz: ezért fontos a fényvédelem

Nem mindegy, milyen fényvédőt használnak a betegek, de a ruházatukat és a gyógyszereiket illetően is vannak lényeges, a témához kapcsolódó tudnivalók.

A szisztémás lupusz az egész szervezetet érintő autoimmun betegség. A betegek jelentős hányada fényérzékeny, az UV-sugarak 40-70 százalékuknál súlyosbítják a tüneteket. Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa a fényvédelem fontosságára hívta fel a figyelmet.

"A lupusz tett azzá, aki vagyok" Ahhoz, hogy egy "külső szemlélő" is minél jobban megértsen, megismerjen egy adott betegséget, kiemelten fontos, hogy az érintettek megnyíljanak, és elmondják, milyen együtt élni az adott kórral. Egy külföldi oldal négy lupuszos nőt kérdezett a tapasztalataikról, érzéseikről - történetük pedig nem csak a sorstársaknak adhat sokat. Részletek !

Kiütéseket és lázat is okozhat

A szisztémás lupusz eritematózusz (SLE) krónikus autoimmun betegség, mely a belső szervek gyulladását és különböző mértékű károsodását okozhatja. Tünetei közé tartozhat a szimmetrikusan jelentkező, jellemzően a kisebb ízületeket érintő gyulladás, a láz vagy hőemelkedés, és a laborvizsgálatok is különböző eltéréseket mutathatnak. A legjellemzőbb szimptóma mégis az arcon megjelenő, pillangó alakú bőrpír. Hasonló tünetek a kézfejeken, a körömágyak körül is jelentkezhetnek, melyek a bőr fényérzékenysége miatt, a napfény hatására felerősödhetnek. De az UV-sugarak nemcsak a bőrtünetekre hatnak kedvezőtlenül, hanem a betegek általános állapotát is ronthatják, a tünetek fellángolását okozhatják. Láz, ízületi fájdalom jelentkezhet, a szervezetben zajló gyulladásos folyamatok felerősödhetnek.

A lupuszos betegek nagy része fényérzékeny, így tüneteik romolhatnak a napsugárzás hatására.
A lupuszos betegek nagy része fényérzékeny, így tüneteik romolhatnak a napsugárzás hatására. Fotó: Getty Images

Így védekezzünk a szabadban

A fényérzékenység eltérő fokban jelentkezhet, de a megelőzést minden beteg számára egyaránt javasolják az orvosok. A betegek figyelmét minden esetben felhívják arra, hogy fokozottan ügyeljenek a fényvédelemre. Minimum 30-as vagy annál magasabb faktorszámú fényvédő használata javasolt télen, napsütéses időben is, de az első tavaszi napsugarak megjelenésétől mindenképpen, ha a szabadban tartózkodnak. Lényeges, hogy komplex védelmet nyújtó terméket válasszanak: korábban úgy tartották, hogy a lupuszos betegekre csak a bőrégést okozó UV-B-sugarak jelentenek veszélyt, mára azonban bebizonyosodott, hogy az UV-A- és UV-B-sugarak egyaránt súlyosbíthatják a tüneteket. Ne feledjük, hogy a napvédő krémeknek legalább fél órára van szükségük ahhoz, hogy hatásukat kifejtsék, ezért indulás előtt, időben gondoljunk használatukra!

Ruházat és árnyékolás zárt térben

A kiütések, a lupusz bőrtünetei a napnak leginkább kitett testrészeken - arcon,nyakon, mellkason, karokon, kéz- és lábfejeken - jelentkeznek, ezért ezeket a területeket érdemes a ruházattal is védeni a napsugaraktól. Ha munkájuk miatt, illetve egyéb okból a betegek az átlagosnál több időt kénytelenek a napon tölteni, érdemes UV-szűrő tulajdonságokkal bíró darabokkal bővíteni a ruhatárat, hogy a tünetek rosszabbodását elkerüljék. Bizonyos irodai gépek - fénymásoló, a halogén vagy kompakt fénycsövek - is UV-fényt bocsátanak ki működés közben, de az ablak mellett ülve sem lehetnek biztonságban. Az irodában, autóban vagy otthonokban is átjuthatnak a káros sugarak az ablaküvegen, ezért tanácsos árnyékolókat felszereltetni.

A gyógyszerekre is figyelni kell

A szisztémás lupusz nem gyógyítható, de idejében megkezdett kezeléssel az állapotromlás és a szövődmények nagyobb eséllyel megelőzhetők. A betegség kezelésének célja a gyulladásos folyamatok mérséklése, a szervkárosodások megelőzése: erre szteroidok és immunmoduláns szerek szolgálhatnak. Tüneti szerként a bőrpanaszok enyhítésére kortikoszteroidtartalmú krémek javasolhatók. Bizonyos készítmények, gyógyszerek fényérzékenységet okozhatnak, így felerősíthetik a meglévő panaszokat. Érdemes ezért erről minden esetben a kezelőorvossal konzultálni. Említsük meg azt is, ha korábban nem tapasztaltuk, de most úgy érezzük, hogy a fény is ront az állapotunkon. Ilyen esetekben akár a gyógyszer cseréje is megoldást jelenthet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.