A vérlemezkék az érfal sérülése esetén összekapcsolódnak, ezzel gyógyítva a kialakult hámhiányt. Jelentőségük tehát vitathatatlan, azonban akár rutin vérvételek alatt is kiderülhet, hogy számuk a normálérték alatt vagy felett helyezkedik el. Ilyenkor kisebb-nagyobb vérzések jelzik hiányukat vagy akár túlzott mértéküket. Mire utalhat, ha a vérképünk magas trombocitaszámot mutat?
Reumatoid arthritis
A reumatoid arthritis egy gyulladásos megbetegedés, amely elsősorban a kezek és a lábak ízületeit érinti. Ilyenkor ezek a területek fájdalmas duzzanattal, ízületi merevséggel, fáradékonysággal, gyengeséggel üzennek a betegnek. A gyulladás gyakran fellángol, az ízületek deformitása gyorsan kialakulhat. A diagnózis során vérvétel is szükséges, amely során a gyulladás mértékétől függően vörösvértest-süllyedés, a CRP-szint emelkedése, a vérlemezkék felszaporodása és vérszegénység is megfigyelhető.
Colitis ulcerosa
A fekélyes vastagbélgyulladás , más néven colitis ulcerosa súlyos szövődményekkel járó gyulladásos bélbetegség. Tünetei elsősorban végbélvérzés, hasi fájdalom, változás a székelési szokásokban, véres hasmenés. Mivel vérzékenységet okoz, ezért vérvételnél hamar kiderül, hogy a trombocitaszám magas a beteg vérében. Mivel kezeletlenül súlyosabb tüneteket is okoz, ezért érdemes orvoshoz fordulni, amennyiben a kelleténél többször kell kimennünk vécére, illetve véres székletet tapasztalunk.
Esszenciális trombocitémia
Az esszenciális trombocitémia olyan hematológiai megbetegedés, amely során a vérlemezkék termeléséért felelős megakariociták osztódni kezdenek, így a vérlemezkék száma nagyon megnő a vérben . Ilyenkor a trombocitaszám három, négyszerese is lehet a normálisnak, amely keringési zavarokhoz, lépmegnagyobbodáshoz, fejfájáshoz, stroke kialakulásához vezet. A szövődmények között gyakran megjelenik a trombózis is, amely a májban és a gyomorban, bélrendszerben is kialakulhat.
A megnövekedett vérlemezkeszám vérzést is előidézhet, ugyanis a trombociták gátolják egymás működését. Elsősorban akkor kell erre a betegségre gyanakodni, ha a trombocitaszám tartósan emelkedett.
Vérzékenység
A vérzékenység hátterében a VIII:C, illetve a IX. véralvadási faktor veleszületett hiánya vagy működési rendellenessége állhat. Számos jele lehet a betegség jelenlétének. Ilyen a vérvizelés, a spontán orrvérzés, az ízületi vérzés, az izomvérzés, valamint a bevérzések, véraláfutások a bőrön stb. A vérzékenységet könnyen megállapíthatják vérvétel segítségével. Ilyenkor megnyúlik az alvadási idő, ugyanis a vérlemezkék nem működnek rendesen.
Fontos, hogy vérképünket mindenképpen orvossal elemezzük ki! A magas trombocitaszám hátterében állhatnak különféle gyulladások, fertőzések, daganatos megbetegedések is, ezért fontos, hogy alaposan utánajárjunk a probléma okának!