A vastag- és végbélrák a harmadik leggyakoribb daganatos megbetegedés világszerte, az összes rákos eset körülbelül 10 százalékát teszi ki, és a daganatos megbetegedésekkel összefüggő halálozások második vezető oka – írja hétfői közleményében a Belügyminisztérium (BM). A megbetegedés elsősorban az idősebbeket érinti, az esetek többsége 50 év felettieknél fordul elő. A vastag- és végbélrákot gyakran előrehaladott stádiumban diagnosztizálják, amikor a kezelési lehetőségek már korlátozottak. Pedig a betegség még a daganat kialakulása előtt kiszűrhető, így megakadályozható, hogy kialakuljon a tumor.
A BM közlése szerint idén is indul országos vastagbélszűrési program, amelyre a kormányzat az idei évben 1,4 milliárd, a jövőben évben pedig 3 milliárd forintot különít el a költségvetésből. A szűrésre minden érvényes egészségbiztosítási jogviszonnyal rendelkező, 50-70 éves életkor közötti nő és férfi jogosult kétévente. Magyarországon a szűrés kétlépcsős módszertannal történik, melynek első lépcsője a székletbeli rejtett vér kimutatása. Ez egy teljesen fájdalommentes, otthoni mintavétellel kezdődik, majd a mintát laboratóriumban elemzik. A második lépcső pedig a vastagbéltükrözés, avagy kolonoszkópia, amelyet azoknál végeznek el, akik székletvértesztje nem negatív eredményt adott.
„A korai felismerés életet ment. Az érintettek értesítést fognak kapni és kérjük, hogy saját érdekükben minél nagyobb számban vegyenek részt a szűrővizsgálatokon” – hangsúlyozza közleményében a BM.
Borítókép: Getty Images