Ekcémás kismamák
Az ekcéma változó tüneteket okozhat: előfordulnak viszkető, nedvező, hólyagos, vörös kiütések, amelyek akár kiterjedtek is lehetnek, de kialakulhatnak kisebb, szárazabb, pikkelyes vagy hámló felületűek is. Több különböző fajtája létezik, de sok esetben a kiváltó okokat nem lehet egyértelműen tisztázni, hiszen nemcsak külső, irritáló anyagok, sérülések, gyulladások vagy allergia okozhatja, hanem genetikai hajlam és stressz is. Míg a terhesség alatt a kismamák egy részének a tünetei teljesen megszűnnek, másoknak éppen ebben az időszakban jelentkeznek erőteljesebben. Így van ez a szülés után is, hiszen ilyenkor nemcsak érzékenyebb lehet az édesanyák lelkiállapota, hanem gyakran a korábbinál több vegyszerrel is találkoznak.
Stressz és vegyszerek
Fontos, hogy a várandósság alatt és a gyermekágyas időszakban is próbáljunk elég időt fordítani a pihenésre, valamint igyekezzünk a lehető legkiegyensúlyozottabbak maradni testileg és lelkileg is. Bár ezt - különösen a szülés utáni első félévben - nem mindig könnyű a gyakorlatban kivitelezni, a család és a tágabb környezet segítségével enyhíthetők az édesanyákra nehezedő fizikai és pszichés terhek.
Az ekcémát azonban külső tényezők közvetlenül is kiválthatják. Fertőtleníteni kell a babaruhákat, a cumisüveget és minden egyéb felszerelést, használati tárgyat, valamint nagymértékben megnő a kézmosások száma is. Ezt az úgynevezett kontakt ekcémát - amelyet bizonyos irritáló vagy allergén anyaggal való érintkezés vált ki - úgy kerülhetjük el leghatékonyabban, ha kímélő tisztálkodó- és tisztítószereket, illetve egyéb vegyszereket, kozmetikumokat használunk. Válasszunk tartósítószer-, színezőanyag- és illatmentes termékeket, valamint fordítsunk kiemelt figyelmet a bőrünk hidratálására.
Bőrápolás terhesség és szoptatás alatt
Terhesség és szoptatási idő alatt az orvosok sokszor nem javasolják sem az antihisztamint, sem a szteroidos krémek használatát, ezért célszerűbb olyan krémeket választani, amelyek ebben az időszakban is minden esetben biztonságosan alkalmazhatóak. Ilyenek például a B5-provitamin tartalmú termékek, amelyek hámosítanak, azaz fokozzák a sejtosztódást, így gyógyítják a bőr és a nyálkahártya felszíni sérüléseit. Emellett javítják a bőr nedvességmegtartó képességét. Hosszú távú használatukkal elérhetjük, hogy újra puha, sima és egészséges legyen a bőrünk.
Ekcéma esetén a gyógynövények szintén kíméletes és hatékony segítséget nyújthatnak. Az A- és E-vitaminban, valamint antioxidánsokban gazdag olívaolaj bőrrel rokon összetevőinek köszönhetően gyorsan felszívódik. Antibakteriális hatásával segít a sebgyógyulásban, nyugtat, hidratál, gátolja a bőr öregedését, és megőrizni a nedvességtartalmát.
Az A-, B-, C-, E- vitaminokban gazdag homoktövisolaj hámlasztó és gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik, ezért nem csak a rozaceás és szeborreás felületekre alkalmazható, de a száraz, vízhiányos, ekcémás bőrt is újra simává, puhává és hidratálttá teheti.. Ha olívaolajjal, provitaminokkal és a bőrre szintén jótékony hatású - a vízmegtartó képességet elősegítő - glicerinnel kombináljuk, szteroidok nélkül is felvehetjük a harcot az ekcéma tünetei ellen a várandósság alatt vagy a szoptatási időszakban. Szponzorált tartalom.
Támogatta a Bayer Hungária Kft.
L.HU.MKT.CC.22.01.2019.1844