Veszélyesebb a hasi zsír, mint hittük

A kutatások szerint a más testtájakon zsírfelesleggel rendelkezőkhöz képest a hasi súlyfelesleggel élők esetében nagyobb eséllyel alakulnak ki daganatos, valamint szív- és érrendszeri megbetegedések.

A tudósok CT-vizsgálatok segítségével 3000, 50 évesnél idősebb amerikai esetében mérték meg a hasi, valamint a szívszövet és az artéria körüli zsír mennyiségét. A követési periódus idején 90 szív- és érrendszeri komplikáció lépett fel, 141 esetben diagnosztizáltak daganatos betegségeket és 71 haláleset is történt. A hasi zsírfelesleg (ami általában a belső szervek körüli zsírréteg megvastagodásával jár együtt) a kutatók szerint szoros összefüggésbe hozható a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek fokozott kialakulási esélyével.

A című orvosi szaklap júliusi online kiadásában megjelent tanulmány segíthet megérteni, hogy a hasonló testtömegindexű (BMI), de különböző testalkatú páciensek esetében miért különböznek olyan jelentősen a jellemzően az elhízáshoz köthető egészségügyi problémák.

"A korábbi tanulmányokkal ellentétben, amelyek a testtömegindex és a csípő körméret összefüggéseit boncolgatták, a mostani kutatási eredmények szerint úgy tűnik, a szív- és érrendszeri, valamint daganatos betegségek szempontjából sokkal fontosabb szereppel bír a hasi súlyfelesleg" - nyilatkozta Dr. Caroline Fox, az Egyesült Államok Országos Szív, Tüdő, és Vér Intézetének munkatársa.

"A világméretű elhízás-járványt figyelembe véve rendkívül fontos, hogy tudjuk, kik a betegségek szempontjából leginkább veszélyeztetett páciensek, mert így mind a megelőzés, mind a kezelés leegyszerűsödhet" - vélekedett Dr. Kathryn Britton, a Brigham and Women's Kórház orvosa.

Bár a kutatók egyértelmű kapcsolatot találtak a hasi zsír , valamint a szív- és érrendszeri és daganatos betegségek között, ok-okozati összefüggéseket nem sikerült megállapítaniuk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +15 °C
Minimum: +7 °C

Nagyobbrészt erősen felhős vagy borult idő valószínű, de délután északkeleten, és a Dunántúl északi felén már lehetnek napos időszakok. Elsősorban a délnyugati, déli megyékben kell többfelé esőre, záporra számítani. A többfelé élénk északias szél északkeleten meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 19 fok között alakul, a déli csapadékos tájakon lesz a leghűvösebb. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. A frontérzékenyeknek ma nehéz napjuk lehet, az esőfelhők viszont szép lassan elvonulnak.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Somogy
Legrosszabbul:
Szabolcs-Szatmár-Bereg
Kezdjük újra