PCOS: mit ehetünk és mit nem?

Bár a policisztás ovárium szindróma nevét a petefészekről (latinul ovarium) kapta, több más szervet, sőt az egész hormonháztartást és az anyagcserét is érinti, emiatt kezelése is összetett. Az állapot visszafordításához rendkívül fontos az étkezés megreformálása, amelyhez az alábbiakban adunk általános útmutatót.

Ugyan a PCOS körül még mindig sok a kérdőjel, annyit már biztosra tudunk, hogy gyakran kéz a kézben a jár az inzulinrezisztenciával, súlyosabb esetben cukorbetegséggel, mivel ez a komplex kórkép a metabolikus rendszerben is problémákat okoz. Az orvostudomány jelenlegi álláspontja szerint nem gyógyítható a policisztás ovárium szindróma, ám megfelelő terápiával enyhíthetőek a tünetek, és elkerülhetjük a súlyosabb következményeket (például meddőség, magas vérnyomás).

A sok nőt érintő policisztás ovárium szindróma (PCOS) egy olyan kellemetlen tünetekkel járó, az egész szervezet működésére kiható állapot, amely akár meddőséget is okozhat.

A kezelés három pillére a rendszeres sport, a megfelelő étrend követése és a lelki támogatás, ezt az átfogó életmód-változtatás pedig a kezelő orvos javaslatára kiegészíthető gyógyszeres terápiával is. Fontos leszögezni azonban, hogy önmagában a tabletták szedése nem hozza meg a várt eredményt, a rendszeres fizikai aktivitás és az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás elengedhetetlen a PCOS-sel élők számára. Ennek ellenére nem létezik sztenderd PCOS-diéta, minden érintettnek az alábbi fő szabályok mentén ajánlott összeállítani saját, személyre szabott étrendjét, tekintettel arra is, hogy hosszú távon tartani tudja, hiszen a javulás nem 2-3 héten belül várható.

policisztás ovárium szindróma, PCOS, egészséges táplálkozás, PCOS-diéta
PCOS esetén rendkívül fontos az étkezés megreformálása. Fotó: Getty Images

Kis adagok, egyenlően elosztva

Ha eddig csak naponta háromszor táplálkoztunk, nagy adagokat fogyasztva, akkor ezen sürgősen változtatnunk kell. PCOS esetén ugyanis nagyon fontos a vércukorszint stabilizálása, ehhez pedig elengedhetetlen, hogy napi 5-6 alkalommal együnk, kisebb adagokat. Tehát ne várjuk meg, amíg farkaséhesek leszünk, és ne tömjük tele magunkat, de ne is koplaljunk, a jelszó legyen a kiegyensúlyozottság! A reggeli mostantól nem merülhet ki egy gyors kávéban, és tízórait, valamint uzsonnát is feltétlenül iktassunk be.

A gyors és lassú felszívódású szénhidrátok aránya

A szénhidrátok kulcsszerepet játszanak az étrend kialakításában: általában napi 160 gramm fogyasztása ajánlott. De bizonyos esetekben lehet ennél több vagy kevesebb is, 120-200 gramm között érdemes kalkulálni az egyéni adottságok, célok tekintetében. A mennyiségén túl fontos tényező, hogy lassú vagy gyors felszívódású szénhidrátról van szó, mert ez határozza meg, hogy étkezés után milyen hamar és milyen mértékben emelik meg a vércukorszintet.

Értelemszerűen előnyben kell részesíteni a lassú (más elnevezéssel alacsony glikémiás indexű, GI) szénhidrátokat, amelyek lebontásához a hasnyálmirigynek fokozatosan termelni a szükséges hormont, nem hirtelen kell nagy mennyiségű inzulint előállítania. Ilyen például a legtöbb zöldség, hüvelyesek, teljes kiőrlésű lisztből készült pékáruk, barna rizs, durum tészta, alternatív gabonák (quiona, hajdina, zab, bulgur, rozs, árpa).

A feldolgozott, finomított szénhidrátokat, hozzáadott cukrokat tartalmazó élelmiszereket tegyük tiltólistára, vagyis felejtsük el a többi között a fehér lisztet, kristálycukrot, fehér rizst, szirupokat, cukros üdítőket, édességeket, instant ételeket.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egy általánosan követhető napi szénhidrát-elosztás a következőképpen néz ki:

  • reggeli: 30 gramm lassú szénhidrát
  • tízórai: 20 gramm szénhidrát, amelyből maximum 10 gramm gyors
  • ebéd: 50 gramm szénhidrát, amelyből maximum 20 gramm gyors
  • uzsonna: 20 gramm gyors szénhidrát
  • vacsora: 40 gramm lassú szénhidrát, vagy maximum 10 gramm gyors belőle.

A fehérjék és zsírok sem maradhatnak el

A szénhidráttartalmú ételeket soha ne magában fogyasszuk, mindig együnk mellé fehérje- vagy zsírforrást is, ez segít megelőzni a vércukorcsúcsot, mivel lassítja az emésztést. Barátkozzunk meg az olajos magvakkal, különösen a dióval, lenmaggal, mandulával és pisztáciával. Fehérjék közül válasszuk a sovány húsokat (szárnyasok), tengeri halakat, hüvelyeseket (babfélék, lencsefélék, de a magas keményítő tartalmú borsót kerüljük). És ha már a fehérjéknél tartunk: sokan még mindig kizárólag a tej- és tejtermékekhez nyúlnak, ha proteinbevitelről van szó, de fontos kiemelni, hogy ezek gyors felszívódású szénhidrátnak számítanak. Ebből kifolyólag PCOS esetén reggelire kifejezetten nem ajánlott a fogyasztásuk, vagyis a joghurtot tartogassuk inkább uzsonnára.

Minél színesebb, annál jobb

Azzal is sokat tehetünk egészségünkért, ha ügyelünk rá, hogy tányérunkra minél több színű zöldség, gyümölcs kerüljön, ezek ugyanis más-más tápanyagban gazdagok. A zöld színűek például általában nagyobb mértékben tartalmaznak glükozinolátokat, amelyek védenek a rák ellen, a sárgás gyümölcsök és zöldségek antioxidáns C-vitaminban bővelkednek, a pirosak pedig az A-vitamin szükségletünkről gondoskodnak. A sok zöldség és gyümölcs fogyasztása pedig azért is előnyös, mert magas rosttartalmuknál fogva segítik az egészséges emésztést. Nem mellesleg hosszabban eltelítődünk, így a kellemetlen éhségrohamokat is elkerülhetjük.

Az sem mindegy, hogyan készül az étel

Természetesen azon túl, hogy egészséges hozzávalókat válogatunk össze, sok múlik azon is, milyen módon készítjük el a fogásokat, hiszen egyes konyhatechnikai eljárások képesek megváltoztatni a szénhidrátok felszívódásának idejét. Kerülendő a bő zsírban sütés (például rántott ételek), de az extrudált élelmiszerek (például a sokszor diétásnak hitt pufik) és aszalt gyümölcsök is gyors felszívódású szénhidrátnak számítanak. Érdemes előnyben részesíteni a sütőben sült, párolással készült ételeket, a zöldségeket és gyümölcsöket pedig lehetőleg fogyasszuk nyers állapotukban. Ezenkívül amit lehet, készítsünk el magunk otthon, kerüljük a bolti salátaönteteket, leveskockákat, tésztaszószokat, amelyek szintén dúskálhatnak a szénhidrátokban, cukrokban.

Összességében elsőre ijesztőnek tűnhet a sok szabály és szénhidrát-számolgatás, de a PCOS-sel élők beszámolói alapján rövid időn belül meg lehet szokni az új életmódot, majd teljesen természetessé válik mindez. A kiegyensúlyozott, egészséges étrend pedig nemcsak abban segít, hogy megszabaduljunk a policisztás ovárium szindróma jelentette panaszoktól, hanem abban is, hogy hosszú távon megőrizzük egészségünket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.