A vérvétel célja a vér alakos elemeinek, a véralvadási faktoroknak vagy az egyes szervek működésére vagy gyulladásra utaló paramétereknek a vizsgálata. Abban az esetben rendeli el a szakember, ha különböző tünetek meglétének okára szeretne magyarázatot kapni.
Inzulinrezisztencia
Az inzulinrezisztencia (IR) modern társadalmunk egyik leggyakoribb problémája. Az IR már fiatalkorban is megjelenhet menstruációs problémák, túlsúlyra való hajlam, pattanásos bőr formájában, de ekkor gyakran még nem foglalkoznak vele kellő mértékben. Nem ritka az sem, hogy az inzulinrezisztenciát a családalapítás időszakában fedezik fel, és pusztán azért derül rá fény, mert a meddőség okát kutatva megmérik a vér inzulinszintjét is.
IR-es étrend
A diéta alapja a hozzáadott cukor kerülése, fehér lisztes termékek fogyasztásának minimalizálása. Javasolt életritmustól függően napi 4-6 étkezés beiktatása, melyek mindegyike tartalmaz meghatározott mennyiségű és minőségű szénhidrátot. Az étrend kis mértékben csökkentett szénhidráttartalmú, fogyókúra vagy túlsúly esetén mérsékelt zsiradékot tartalmaz, miközben rostban bő táplálkozást biztosít. Az általánosan elterjedt 160 grammos diéta iránymutatásnak megfelelő, de nem mindenki számára lesz elegendő ez a mennyiségű szénhidrát, ezért minden esetben személyre szabottan kell meghatározni egy IR-es esetében a szükséges szénhidrátmennyiséget. A speciális diétát minden esetben dietetikus szakember állítja össze, és tartja ellenőrzése alatt.
Ha például valaki túlsúllyal küzd, és dietetikus segítségét kéri, hogy készítsen személyre szabott étrendet a fogyás elindítása érdekében, akkor a szakember a beteget először laborvizsgálatra küldi, amelyből könnyedén kiderülhet, hogy az elhízás hátterében inzulinrezisztencia áll-e. Ebben az esetben a dietetikus már a meglévő kórképnek megfelelően készít étrendet, amely segítségével a beteg elindul a gyógyulás útján, és szép lassan megszabadul a súlyfeleslegétől.
Vérszegénység, vashiány
A vérszegénység leggyakoribb tünetei közé tartozik a sápadtság, légszomj, szabálytalan pulzus, fejfájás, szédülés, fáradékonyság, gyengeség, herpesz megjelenése, nyugtalan láb szindróma, hajhullás, orrnyálkahártya kisebesedése, száraz bőr. Megfelelő vaspótlás nélkül az állapot súlyosbodhat, és kialakul a vashiányos vérszegénység, amely előbb-utóbb a szervezet minden pontján jelez: az idegrendszer, a hormonális rendszer, illetve az immunrendszer gyengülését vagy zavarát okozhatja. Kezelés hiányában a tartósan fennálló anémia a keringés összeomlásához vezethet.
A máj betegségei
A májnak fontos szerepe van a tápanyagok átalakításában, a méregtelenítésében, valamint a kórokozók kiszűrésében, így megfelelő működése nélkülözhetetlen az egészséges szervezet számára. Központi szerepet játszik a szénhidrát-, a zsír- és a fehérje-anyagcserében, részt vesz a vitaminok anyagcseréjében, az A-, D- és B12-vitamint raktározza is a későbbi felhasználásukig.
A pont, amikor egy szakember vérvételre küldhet, avagy a májbetegségek jellegzetes korai tünetei:
- hányinger;
- étvágytalanság;
- állandó fáradtság;
- emésztési zavarok;
- sárgaság.
Szponzorált tartalom. A cikk megjelenését a SYNLAB Hungary Kft. támogatta.