Terhességi vizsgálatok: ezeket érdemes még elvégeztetni

Összességében ritkán fordulnak elő, de annál súlyosabb problémát okozhatnak a várandósság során egyes, az anyáról a magzatra átterjedő fertőzések. A kockázat felmérése és a megelőzés érdekében éppen ezért minden esetben javasolt célzott szűrővizsgálatot végeztetni – lehetőség szerint még a gyermekvállalás előtt.

A többi között fejlődési rendellenességeket, koraszülést, de akár vetélést vagy halvaszületést, illetve újszülötteknél súlyos megbetegedést is okozhatnak azok a fertőzések, amelyekre összefoglalóan a TORCH kifejezést használjuk. Ez egy betűszó, amelyet a terhesség alatt vagy a szülés során az anyáról gyermekére átterjedő fertőzések angol elnevezésének kezdőbetűi alkotnak. Lássuk, melyek ezek.

terhesség, szülés, kórokozó, fertőzés, anya, baba
A terhesség és a szülés során többféle kórokozó is átterjedhet az anyáról a babára. Fotó: Getty Images

T - toxoplazmózis

A betegségért a Toxoplasma gondii nevű egysejtű parazita felelős. A fertőzés terjesztésében többnyire a macskák ürüléke játszik kulcsszerepet, amelyből nagy számban jutnak a környezetbe az élősködő fertőzni képes oocisztái. A toxoplazmózis valójában igen elterjedt a lakosság körében, felnőttkorra az emberek mintegy harmada-fele átesik a fertőzésen, védettséget szerezve ellene. Az esetek zöme tünetmentesen zajlik, a terhesség idején bekövetkező friss fertőzés viszont rendkívül veszélyes lehet a méhben fejlődő magzatra. A Toxoplasma gondii okozta fertőzés nem terjed ugyan emberről emberre, a méhlepényen azonban áthatolhat, megtámadva a még fejletlen immunrendszerű magzatot.

O - egyéb fertőzések (other agents)

Az egyéb, kevésbé gyakori TORCH-fertőzések csoportjában olyan infekciókat lehet említeni, mint például a szexuális úton terjedő szifilisz, amely az anya vérével szintén átterjedhet a magzatra, és legsúlyosabb szövődményeként akár halvaszületést is okozhat. Ugyancsak idetartozik például az AIDS kórokozója, a humán immunhiány vírus (HIV), az úgynevezett ötödik betegség, avagy a lepkehimlő vírusa, a parvovírus B19, valamint a bárányhimlőért felelős varicella zoster vírus.

R - rubeola, avagy rózsahimlő

Elsősorban gyermekeknél, általában enyhe bőrkiütésként jelentkező betegség, ha azonban egy kismama betegszik meg a várandósság korai szakaszában, úgy a fertőzés súlyos magzati károsodást okozhat. A rózsahimlő - és ma már kombináltan a kanyaró és a mumpsz - ellen immár három évtizede kötelezően oltják Magyarországon a gyermekeket, a terhesség előtt azonban így is ajánlott ellenőriztetni a védettség tényleges meglétét.

C - cytomegalovírus (CMV)

Az emberek fele viszonylag fiatalon átesik ezen a fertőzésen, a legtöbben tünetek nélkül. A szexuális úton és testnedvekkel terjedő vírust azonban a terhesség alatt és a születéskor is elkaphatják a magzatok és újszülöttek, ami súlyos fejlődési rendellenességeket, látás- és hallásproblémákat egyaránt előidézhet.

H - herpesz (herpes simplex vírusok, HSV)

Az 1-es típusú HSV elsősorban az ajkakon okoz hólyagos kiütéseket, míg a 2-es típus a nemi szervi, avagy genitális herpeszért felelős. A terhesség kapcsán többnyire az utóbbi fertőzés jelent veszélyt, mivel azt világra jövetele során a szülőcsatornában elkaphatja az újszülött. A vírus ilyen esetekben a gyermek belső szerveit, így akár az agyát is megtámadhatja, gyulladást okozva.

Miért fontos a terhesség előtti szűrővizsgálat?

A TORCH-fertőzések a veleszületett rendellenességek mintegy 2-3 százalékáért tehetők felelőssé, ezen esetek jelentős része ugyanakkor megelőzhető lenne a gyermekvállalást tervező nők terhesség előtti szűrésével. Vérmintából végzett szerológiai vizsgálatok segítségével feltárható ugyanis, hogy mely fertőzésekkel szemben élvez immunológiai védettséget a leendő kismama, azaz felbecsülhető, hogy mekkora egy-egy fertőzés kockázata a várandósság idején.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Azon kórokozók kapcsán, amelyekre esetleg fogékony a nő, mert korábban nem találkozott azokkal a szervezete, többféle óvintézkedést is meg lehet tenni. Egyes fertőzésekkel szemben (rubeola, bárányhimlő) például lehetséges vakcinával védekezni, oltóanyag hiányában pedig szoros nyomon követés javasolt, hogy az esetleges friss fertőzéseket minél hamarabb felismerve a megfelelő kezeléssel csökkenteni lehessen a magzat károsodásának kockázatát. Nemi szervi herpesz fellángolása esetén császármetszéssel lehet elejét venni, hogy a születendő gyermek megfertőződjön a szülés során.

Amennyiben nem történt meg a teherbeesés előtt, úgy a szűrővizsgálat a terhesség korai szakaszában elvégezve is fontos információkkal szolgálhat, bár ez esetben a védőoltások már nem nyújthatnak segítséget. Ezen felül érdemes lehet az újszülötteket is hasonlóan vizsgálni , ellenőrizve, hogy nem áll-e fenn náluk az anyától elkapott, mindenképpen kezelést igénylő fertőzés.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Változóan felhős idő várható a legtöbb helyen többórás napsütéssel, majd délután délnyugat felől elkezd növekedni, vastagodni a felhőzet. Az esti óráktól az északnyugati, nyugati tájakon már előfordulhat havas eső, havazás. Az északnyugati, nyugati szél az ország északkeleti felén nagy területen megerősödik, egy-egy viharos széllökés is előfordulhat, majd délután délnyugat felől egyre többfelé átmenetileg mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 9 fok között alakul. Késő este -3 és +5 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.