1. Kidülledt szemek: A pajzsmirigy túlműködéséről árulkodhat, különösen akkor, ha a felső szemhéj és a szaruhártya felett egy fehér sáv látható. Oka, hogy a pajzsmirigy hormonja abnormális mennyiségben van jelen a vérben, ettől pedig a szemkörnyéki és szem mögötti szövetek megduzzadnak.
2. Sárgás elszíneződés: A szemfehérje sárgás elszíneződése hátterében máj- vagy epeproblémák állhatnak, mely együtt járhat a bőr hasonló színű elváltozásával. Hogy mi áll a háttérben? A vörösvérsejtek mellékterméke, amit a máj nem tud feldolgozni.
3. Elpattant ér a szemben: Ha a szem hirtelen véreres lesz, az nagy valószínűséggel árulkodik magasvérnyomás-betegségről, hiszen a hipertónia az érrendszer azon betegsége, amely a szem finom érhálózatán is nyomot hagy. Véralvadási zavarok is állhatnak a háttérben.
4. Vizenyős szem: A vizenyős, duzzadt szemhéj és szemkörnyék veseproblémákra, a vizeletkiválasztó rendszer működési zavaraira is utalhat.
5. Csüngő szemhéj: A myasthenia gravis a harántcsíkolt izomszövet betegsége, amely a szemet sem kíméli. Ilyen betegség esetén csüngnek a szemhéjak, nehezítettek a szemmozgások, és akár kettőslátás is előfordulhat. Elképzelhető azonban az is, hogy ez az állapot egyszerűen csak az öregedés jele, amikor a kollagén rostok rugalmassága már csökken. 6. Ritkuló szempilla és szemöldök: Akár a dülledt szem, ezek a tünetek is a pajzsmirigy betegségére, túl- vagy alulműködésére utalhatnak.
7. Rendellenes pupillák: Egészséges állapotban a pupillák általában szimmetrikusak, és a fényhatásokra is egyformán reagálnak. Ám agyvérzés, agy- vagy szemideg tumor, szklerózis multiplex esetén, illetve néhány gyógyszer mellékhatására előfordulhat, hogy az egyik pupilla nagyobb, mint a másik, és hogy másképpen reagál a fényre. Az ún. Argyll Robertson pupillákra jellemző a pupillamerevség, mely lehet például a neuroszifilisz jellemző tünete, de előfordulhat cukorbetegségben vagy idült alkoholizmusban is.
9. Gyűrűk a szaruhártyán: A Wilson-kór okozhat rézfelhalmozódást a különböző szövetekben, és a réz lerakódhat akár a szaruhártyában arany vagy zöldes színű lerakódások formájában ("Kayser-Fleischer-gyűrűk").
10. Sárga csomók a szem sarkában: A xanthelasma, mely semmiféle helyi fájdalommal nem jár, a szemhéjakon megjelenő kicsiny sárga színű foltok vagy csomók formájában nyilvánul meg. Ilyenkor a szem sarkában rakódik le a sárgás zsiradék olyanoknál, akiknek túlságosan magas a vérkoleszterin-szintje .
Bármely tünetet is észlelné, forduljon orvoshoz!
Köszönjük dr. Bana Ildikó szemész-kontaktológus segítségét a cikk elkészítésében!