Az orvosok számos tényezőt figyelembe vesznek a kardiovaszkuláris kockázat meghatározásakor, kezdve az életkorral, hogy dohányzik-e az érintett vagy például, hogy milyen a vérnyomása. Pedig, a szem hátsó falán lévő erek változásai ennél sokkal pontosabb előrejelzést adhatnak - olvasható a Medical News Today friss cikkében. Mint írják, egy kutatócsoport szerint a szem nem a lélek, hanem a szív tükre lehet.
Már a gyerekeknél is látható elváltozás
Korábbi kutatások már felfedezték az összefüggést a magas vérnyomás és a szem elváltozásai között mind a felnőttek, mind a gyermekek esetében. A rendelkezésre álló adatok nagyon egyértelműek, igen korán, már a 6-8 éves egészséges gyerekeknél lehet a szemben érrendszeri elváltozásokat találni, ha vérnyomásuk közelebb van a normál érték felső szintjéhez - mondta Dr. Henner Hanssen, a svájci Bazel-i Egyetem preventív sportgyógyászati és rendszer-élettani professzora.
Egyelőre még nem tudják azonban, hogy ez a későbbi rosszabb következményeket is képes-e előrejelezni , annyi azonban bizonyos, hogy hasonló változásokat sikerült felnőtteknél is megfigyelni, ami előrejelezheti a szív- és érrendszeri betegséggel összefüggő morbiditást - folytatta.
Milliónyi érvizsgálat
A szem, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kapcsolatát vizsgáló kutatók nagyon megbízható méréseket készítettek, amikről az Amerikai Szívtársaság hipertónia folyóiratában számoltak be. A tanulmányban rögzítették, a szem hátsó részén található hajszálereket érinti az artériás érfal merevség és a megemelkedett vérnyomás is.
Ahogyan a vezető szerző, Alicia Rudnicka, az Egyesült Királyságbeli londoni St. George's Egyetem professzora elmagyarázta: ha a szem hátulján zajló események tükrözik a test többi részében történteket, akkor ez egy olyan indikátor lehet, ami a retina morfológiájának értékelését kutatási eszközből klinikai gyakorlattá emelheti.
A UK Biobank tanulmányában résztvevő közel 55 ezer idős vagy középkorú ember alkotta az új kutatás adatkészletét, ami egyben hozzáférést biztosított 3,5 millió érszakaszhoz. Egy automatizált program megvizsgálta az összes résztvevő retina vérereiről készült digitális képeket, s az ér átmérőjével és görbületével kapcsolatos adatokat szolgáltatott.
A retina és a szív kapcsolata
Az elemzés során azt találták, hogy a retinaartériák nagyobb görbülete magasabb pulzusszámot, szívdobbanáskor az átlagnál nagyobb artériás nyomást és magasabb szisztolés vérnyomást (szív összehúzódáskor) jelez. Ám nem ez volt az egyetlen eredmény. A kutatók felfedezték, hogy összefüggés van az artériás érfal merevség, a magasabb artériás nyomás és a retinaerek szűkülése között. Ezen hatások egyike sem befolyásolja az ember látását, de jó eséllyel megjósolható belőle, hogy az ember szív- és érrendszeri betegség kialakulása felé tart-e - mondta Rudnicka professzor, hozzátéve, amit most találtak, az a kirakósnak csak egy darabkája.
Ha sikerül a korábbi retinaér-mérési adatokat összevetni azzal, hogy mi történt évekkel később ezekkel az emberekkel, az bebizonyíthatja, hogy valóban megelőzték-e szem érrendszeri változások a kardiovaszkuláris betegségeket, azaz megjósolják-e azokat - magyarázta a kutatásvezető.
A jövő zenéje
Az orvoscsoport következő tanulmányának célja az lesz, hogy kiderítse vajon ezek a mérések előre jelezhetik-e ugyanannál az ember egy évtizeddel később kialakuló szívbetegséget. S, hogy mindez miért is ilyen fontos?
Nos, ma a világon a szív- és érrendszeri betegségek a vezető halálokok közé tartoznak. Kialakulását egyénenként több tényező - kor, nem, vérkoleszterin-szint, vérnyomás - figyelembevételével vizsgálják. Ha Rudnicka professzor vizsgálati eredményei bizonyítást nyernek, a jövőben a szem is bekerülhet a rizikófaktor-vizsgálati listába.
Forrás: Medical News Today