Az időskori makuladegeneráció súlyos, gyakran vakságot okozó betegség, melynek során a szemben lévő fényérzékelő idegsejtek, a fotoreceptorok elhalnak.
A nem túl megterhelő sport idegsejtekre (így idegrendszeri betegségekre) gyakorolt pozitív hatását korábban már több kutatás bizonyította, ám ez volt az első olyan kutatás, mely kifejezetten a szem idegeire, a látásra és a fényérzékelésre koncentrált. Egy korábbi tanulmány már kifejtette, hogy a hosszútávfutóknak jobb a látása, ám most arra voltak kíváncsiak, hogy kevesebb edzéssel is elérhető-e ugyanaz a hatás.
Dr. Machelle Pardue, dr. Jeffrey H. Boatright és Eric Lawson, az Atlanta VA Center for Visual and Neurocognitive Rehabilitation kutatói egerekkel kísérleteztek. Az állatok két héten keresztül heti ötször egy órát futottak futógépen, majd erős fénynek tették ki őket, majd újra két hét "edzés" következett. A kontrollcsoportba tartozó egereket nem futtatták. Úgy találták, hogy az edzettebb egerek szemében kétszer annyi egészséges fotoreceptor volt, mint edzetlen társaikéban, és a retinájukban lévő sejtek is jobban válaszoltak a fényre.
"Az egerek által szimulált mozgás megfelel annak, mint amikor egy ember egy félórás élénk sétára megy. Így a mozgás egyszerű és olcsó megoldást jelenthet egy súlyos betegség megelőzéséhez" - mondta dr. Pardue.
A tudósok most két további irányba szeretnék folytatni a kutatásaikat: egyrészt arra kíváncsiak, milyen mozgásformának lehet még jobb hatása a makuladegenerációra; másrészt, szeretnék kideríteni, hogy a sport jótékonyan hat-e más retinabetegségekre is, például a glaukómára vagy a diabéteszes neuropátiára.
A kutatásról a című szaklapban számoltak be.