Ezért lesz csipás a szemünk alvás közben

Mindenkinek ismerős a jelenség, hogy reggelente sokszor csipás szemmel ébred. A szem váladékozása egy természetes folyamat, ráadásul a csipának funkciója is van - de egyes esetekben valamilyen problémára is utalhat.

A leggyakoribb esetben a csipa azért jelenik meg, mert a szemünk egész éjjel csukva volt. Ilyenkor ezek a lerakódások összegyűlnek a szemünk sarkában vagy a szempillák tövében. A lerakódás azért keletkezik, mert szemünk nem képes úgy nedvesíteni magát, mint amikor ébren vagyunk és pislogunk. A szemünkben keletkező váladék lehet nedves és ragacsos, de száraz és morzsalékos is. A szemgolyót fedő könnyrétegből származik, ami pislogás közben választódik ki, és abban segít, hogy ne száradjon ki a szemünk.

Hányszor pislogunk egy nap? Talán bele se gondoltunk még, de a pislogás következtében ébrenlétünk nagyjából 10 százalékát csukott szemmel töltjük. Míg a férfiak kevesebbet, a nők valamivel többet pislognak. Kattintson a részletekért!

A könnyrétegnek emellett védelmi funkciója is van, például megakadályozza, hogy baktériumok kerüljenek a szemünkbe, amik aztán később fertőzést, gyulladást okozhatnak. A kiszáradt szem ugyanis védtelenebb a kórokozókkal szemben. Éppen ezért, ha gyakran száraz a szemünk, akkor használjunk rendszeresen műkönnyet. Ez nemcsak a komfortérzetünk, hanem a szemünk egészsége miatt is fontos lehet.

Reggelente sokszor ébredünk csipás szemmel. Fotó: Getty Images
Reggelente sokszor ébredünk csipás szemmel. Fotó: Getty Images

Miért szárad ki a szem?

A szem leggyakrabban olyankor szárad ki, amikor sokáig nézzük például a telefonunk vagy a számítógépünk képernyőjét, vagy ha huzamosabb ideig tartózkodunk egy légkondicionált helyiségben. Ilyenkor a szemünknek nem jut elég nedvesség, ami miatt csipa keletkezhet, illetve a szemünk viszketni, szúrni kezdhet. Ébredés után mindenkinek megvan a maga rutinja: van, aki egyből fogat mosni megy, van, aki azonnal a telefonjáért nyúl. Fontos lenne, hogy az egyik első dolog, amit felkelés után teszünk, a szemünkben lévő csipa eltávolítása legyen, lehetőleg langyos vagy meleg vízzel, esetleg egy mosdókesztyű segítségével.

Érdemes végiggondolni, hogy milyen gyakran csipásodik be a szemünk. Ha nagyon gyakran, már-már napi szinten, az általában nem normális, és valamilyen egészségügyi probléma is állhat a háttérben. Még akkor is érdemes lehet orvoshoz fordulni ilyen esetekben, ha nem érezzük betegnek magunkat, és utánajárni, hogy esetleg nincs-e valamilyen szemfertőzésünk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +26 °C
Minimum: +10 °C

A kevés gomoly- és fátyolfelhő mellett sok napsütés várható, majd a gomolyfelhők estére összeesnek. Az északnyugati tájakon egy-egy zápor nem kizárt. A nyugati, délnyugati szél helyenként megélénkül. Délután 24 és 29 fok között alakul a hőmérséklet. Késő este 14, 21 fok valószínű. Jó hír, hogy még mindig egy anticiklon határozza meg térségünk időjárását, így fronthatással továbbra sem kell számítanunk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Jász-Nagykun-Szolnok
Legrosszabbul:
Győr-Moson-Sopron
Kezdjük újra