Glaukóma: kontaktlencsébe épített gyémánt gyógyíthatja

Egy újonnan kifejlesztett eszköz, egy speciális kontaktlencse segítségével könnyebben és egyszerűbben eljuttatható a gyógyszer a glaukómás páciensek szemébe.

Világszerte több tízmillió ember szenved szemcseppek használata, ám ez nehézkes és kellemetlen lehet, emellett több mellékhatással is járhat.

Az UCLA kutatói egy olyan új módszert dolgoztak ki, mellyel a glaukóma gyógyszere pontosabban eljutattható a rendeltetési helyére, kényelmesebb használni, ráadásul kevesebb mellékhatással is jár. A tudósok a gyógyszereket speciális nanogyémántok felületére adagolták, a gyémántokat pedig egy kontaktlencsébe ültették. A gyógyszer akkor kerül ki a kontaktlencséből, ha azt a páciens könnye megnedvesíti. A könnyben ugyanis egy olyan enzim (a lisozim ) található, mely interakcióba lép a gyógyszer hatóanyagával.

A nanogyémántok a gyémántfeldolgozás "melléktermékei", nagyjából 5 nanométer átmérőjű, kerekded "drágakövek". Képesek arra, hogy a gyógyszerek hatóanyagát megkössék, és elnyújtva adagolják azt vissza a szervezetbe.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"Az egyik előnye ennek a módszernek, hogy sokkal több hatóanyag juthat el a beteg sejtekhez, mint a hagyományos cseppentéssel. A szemcseppek használatával ugyanis a hatóanyag 95 százaléka kárba vész. Szintén a hatékonyságot csökkenti, hogy a szemcseppek túl nagy mennyiségű gyógyszert adagolnak egyszerre, így könnyebb azt kikönnyezni. Sok páciens pedig kellemetlennek találja a cseppentést, így gyakrabban hagyják abba a gyógyszer használatát" - írták a kutatók.

A szakemberek szerint a gyémántok ellenállóbbá is teszik a kontaktlencséket, és a kényelmességükön is javítanak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.