Világszerte több tízmillió ember szenved szemcseppek használata, ám ez nehézkes és kellemetlen lehet, emellett több mellékhatással is járhat.
Az UCLA kutatói egy olyan új módszert dolgoztak ki, mellyel a glaukóma gyógyszere pontosabban eljutattható a rendeltetési helyére, kényelmesebb használni, ráadásul kevesebb mellékhatással is jár. A tudósok a gyógyszereket speciális nanogyémántok felületére adagolták, a gyémántokat pedig egy kontaktlencsébe ültették. A gyógyszer akkor kerül ki a kontaktlencséből, ha azt a páciens könnye megnedvesíti. A könnyben ugyanis egy olyan enzim (a lisozim ) található, mely interakcióba lép a gyógyszer hatóanyagával.
A nanogyémántok a gyémántfeldolgozás "melléktermékei", nagyjából 5 nanométer átmérőjű, kerekded "drágakövek". Képesek arra, hogy a gyógyszerek hatóanyagát megkössék, és elnyújtva adagolják azt vissza a szervezetbe.
"Az egyik előnye ennek a módszernek, hogy sokkal több hatóanyag juthat el a beteg sejtekhez, mint a hagyományos cseppentéssel. A szemcseppek használatával ugyanis a hatóanyag 95 százaléka kárba vész. Szintén a hatékonyságot csökkenti, hogy a szemcseppek túl nagy mennyiségű gyógyszert adagolnak egyszerre, így könnyebb azt kikönnyezni. Sok páciens pedig kellemetlennek találja a cseppentést, így gyakrabban hagyják abba a gyógyszer használatát" - írták a kutatók.
A szakemberek szerint a gyémántok ellenállóbbá is teszik a kontaktlencséket, és a kényelmességükön is javítanak.